VID publicē svarīgu informāciju tautiešiem Lielbritānijā

© AFP/SCANPIX/LETA

Lai informētu Lielbritānijā dzīvojošos iedzīvotājus par izmaiņām, kas gaidāmas muitas procedūru un nodokļu nomaksas jomā pēc šīs valsts izstāšanās no Eiropas Savienības (ES), Valsts ieņēmumu dienesta (VID) speciālisti svētdien, 13.oktobrī, un pirmdien, 14.oktobrī, Londonā tikās ar latviešu diasporas pārstāvjiem, kā arī uzņēmējiem.

Tiekoties ar diasporas pārstāvjiem, galvenais uzsvars tika likts uz muitas procedūrām, kas stāsies spēkā situācijā, ja tiks piedzīvots Brexit jeb Lielbritānijas izstāšanās no ES bezvienošanās ceļā.

Uz tikšanos, ko organizēja VID sadarbībā ar Ārlietu ministriju, bija ieradušies Lielbritānijā, galvenokārt Londonā dzīvojošie latviešu diasporas pārstāvji, kuri savulaik ir devušies labāk atalgota darba meklējumos uz šo valsti.

Uzrunājot klātesošos, VID Muitas pārvaldes vadītājs Raimonds Zukuls, kā arī Muitas pārvaldes E-muitas daļas vadītāja vietniece Irēna Knoka informēja par muitas procedūrām, ar kurām jārēķinās bezvienošanās Brexit gadījumā. Īstenojoties šādam scenārijam, Lielbritānija kļūs par vienu no trešajām valstīm, ar kuru ES nav faktiski nekādu vienošanos par sadarbību, kas nozīmē tādas pašas muitas procedūras, kā ar daudzām citām trešajām valstīm. R. Zukuls norāda, ka VID, dodoties uz Londonu, kā arī informējot iedzīvotājus Latvijā, informē sabiedrību par normām, kas var stāties spēkā, bet kuru iniciators nav mūsu valsts likumdevējs. "Gan iedzīvotājiem Latvijā, gan arī Lielbritānijā jāsaprot, ka bezvienošanās Brexit gadījumā attiecībā uz muitas un nodokļu procedūrām Lielbritānija kļūs par vienu no trešajām valstīm, līdzīgi kā Baltkrievija, Uzbekistāna, Kazahstāna un tamlīdzīgi. Izvēli par izstāšanos no ES ir izdarījusi Lielbritānija, savukārt normas, kas stāsies spēkā, attiecīgi nosaka ES, un ar to visu mums vienkārši ir jārēķinās," tā R. Zukuls.

Piemēram, nekomerciāls pasta sūtījums (privātpersona no trešās valsts sūta citai privātpersonai ES valstī) tiks atbrīvots no nodokļiem gadījumos, ja sūtījuma vērtība nepārsniedz 45 eiro, dažādiem produktiem (alkoholam, cigaretēm, utt) tiks ierobežots atļauto ievedamo vienību skaits, savukārt preces, ko ceļotājs ievedīs personīgajā bagāžā, netiks apliktas ar muitas nodokli un pievienotās vērtības nodokli, ja to kopējā vērtība vienai personai nepārsniegs 430 eiro - ja persona ceļos ar gaisa transportu vai jūras transportu, 300 eiro - ja persona ceļos pa sauszemi, kā arī 285 eiro - ja ceļotājs ir bērns vecumā līdz 15 gadiem, neatkarīgi no transporta veida. Tāpat bezvienošanās Brexit gadījumā personīgajā bagāžā nedrīkstēs ievest gaļu un gaļas produktus (speķi, svaigu vai apstrādātu gaļu, t.sk., putnu gaļu, dzīvnieku taukus, dažāda veida desas, gaļas konservus, ar gaļu pildītus vai to saturošos mīklas izstrādājumus, makaronus, mērces, zupas u.c.), pienu un piena produktus (pienu, jogurtu, krējumu, biezpienu, kefīru, sieru, sviestu, iebiezināto pienu, saldējumu u.c.), kā arī lolojumdzīvnieku barību, kuras sastāvā ir gaļa vai piens. Spēkā stāsies arī dažādi citi ierobežojumi, ar kuriem būs jārēķinās.

Savukārt pirmdien, 14.oktobrī, lai diskutētu par jautājumiem saistībā ar iespējamo bezvienošanās Brexit, VID amatpersonas Latvijas vēstniecībā Londonā tikās ar Lielbritānijā strādājošajiem uzņēmējiem, kā arī Lielbritānijas Enerģētikas, rūpniecības un uzņēmējdarbības ministrijas pārstāvjiem.

Šajā tikšanās reizē tika apspriesti jautājumi, kas skar preču muitošanu, tarifus un citas aktualitātes, ar ko būs jārēķinās bezvienošanās Brexit gadījumā.

Lielbritānijā dzīvo vairāk nekā 100 000 Latvijas valsts piederīgo, kas ir lielākā ārpus Latvijas dzīvojošo tautiešu kopiena. Šobrīd tiek plānots, ka Lielbritānijas izstāšanās no ES jeb Brexit notiks šā gada 1.novembrī.

Ar plašāku informāciju par muitas procedūrām var iepazīties VID tīmekļa vietnes www.vid.gov.lv sadaļā "Breksits".

Svarīgākais