KNAB aizturētā Eigima parādsaistības sasniegušas pusmiljonu eiro

 
©Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) aizturētā bijušā Daugavpils mēra Riharda Eigima ("Mūsu partija") parādsaistības 2018.gadā sasniegušas 510 594 eiro, tāpat viņš aizdevis kredītus, kopsummā 1 413 954 eiro, liecina Valsts ieņēmumu dienesta publiskotā amatpersonas deklarācija.

Lai arī Eigims ir vairāku uzņēmumu līdzīpašnieks un īpašnieks, vienīgie viņa ienākumi pērn bijuši alga domē - 23 074 eiro -, kā arī 2,42 eiro, kas saņemti kā procenti no bankas, lai arī nekādus uzkrājumus bankā viņš nav deklarējis. Domē Eigims darbojies vairākās komisijas, kā arī bijis pašvaldības kapitālsabiedrību kapitāldaļu turētāja pārstāvis laikā, kad ieņēma arī pilsētas mēra amatu.

Eigimam pērn piederējušas kapitāldaļas SIA "VK Alfa", AS "Ķīmiskās šķiedras rūpnīca", AS "Stalkers D", SIA "Atpūtas komplekss "Stalkers"" un SIA "Sadzīves centrs "Kristāls"". Viens no šiem uzņēmumiem šogad jau likvidēts, vairāki apturējuši saimniecisko darbību, liecina "Firmas.lv" informācija.

Tāpat politiķa īpašumā ir vairāki dzīvokļi Daugavpilī, kā arī viens dzīvoklis lietošanā, kas atrodas Rīgā. Viņš deklarējis arī vairākas airu laivas, piekabes, ūdensmotociklu, traktoru un 1998.gada izlaiduma vieglo automašīnu "Plymouth Prowler".

Savukārt Eigima kopējās parādsaistības bijušas 510 594 eiro, bet citām personām četros aizdevumos viņš aizdevis kopumā 1 413 954 eiro,

Jau vēstīts, ka KNAB lietā par iespējamu kukuļņemšanu, kukuļdošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju trešdien aizturējis bijušo Daugavpils mēru Eigimu un vienu fizisku personu, liecina aģentūra LETA rīcībā esoša informācija.

KNAB aģentūrai LETA norādīja, ka kriminālprocess sākts šī gada 25.septembrī pēc Krimināllikuma 320.panta ceturtās daļas, 323.panta pirmās daļas un 195.panta pirmās daļas. Proti, par kukuļņemšanu, kukuļdošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Birojā arī skaidroja, ka krimināllietas materiāli satur ziņas par to, ka Daugavpils domes amatpersona laika posmā no 2018.gada janvāra līdz 2018.gada augustam, iespējams, pieņēma kukuļus ne mazāk kā 6000 eiro apmērā no uzņēmuma pārstāvja par atbalsta sniegšanu Daugavpils novada domes iepirkuma procedūrās, kā arī veica noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Šobrīd aizturētas divas personas - amatpersona un fiziska persona. Par piemērojamajiem drošības līdzekļiem procesa virzītājs lems atbilstoši Kriminālprocesa likumā noteiktajam termiņam, proti, 48 stundu laikā.

Eigima telefons patlaban ir izslēgts.

Aģentūra LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka lieta ir saistīta ar pašvaldības 2018.gada iepirkumu par vairāku izglītības iestāžu bērnu ēdināšanu, kurā uzvarējis uzņēmums "Latgales Optima". Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka šī firma regulāri uzvarējusi pašvaldības sludinātos iepirkumos, bet pērn bijusi viena no uzvarētājiem iepirkumā, kā rezultātā līgumi par ēdināšanu noslēgti uz vairākiem gadiem.

Šis nav pirmais kriminālprocess, kas sākts pret Eigimu, KNAB aizturēja viņu arī pērnā gada 18.decembrī lietā par kukuļa pieprasīšanu, bet drīz pēc tam viņš tika atbrīvots. Kā noskaidroja aģentūra LETA, šajā lietā patlaban KNAB turpina pirmstiesas izmeklēšanu.

KNAB pērn informēja, ka septembrī tas sācis kriminālprocesu par to, ka Daugavpils domes amatpersona pieprasījusi kukuli 10 000 eiro apmērā no fiziskas personas saistībā ar Daugavpils domes veiktajām iepirkumu procedūrām būvniecības jomā. Tika ziņots par kopumā divām aizturētajām personām. Tāpat KNAB veica procesuālās darbības Daugavpils domē.

Pērn sāktais kriminālprocess saistīts ar četrus miljonus eiro vērtiem divu izglītības iestāžu pārbūves iepirkumiem, kuros par uzvarētāju atzīta "Modus būve". Informācija Iepirkumu uzraudzības mājaslapā liecina, ka kopējā līguma summa par izglītības iestādes Parādes ielā 7 pārbūvi ir 2 730 347 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli. "Modus būve" iepirkumā izvēlēta četru pretendentu konkurencē.

Eigims savukārt paziņoja, ka nekādus kukuļus nav ne prasījis, ne ņēmis, un arī apsūdzības KNAB viņam neesot izvirzījis.