Pētījums atklāj, ka Latvijas ģimenēs reti sarunājas par interneta un viedtālruņu lietošanu

© Publicitātes foto

Latvijā 20% aptaujāto vecāku interesējās par jauniešu dienas gaitām internetā, liecina programmas "Skolēna digitālais IQ 2019" aptauja par jauniešu un ģimenes digitālās komunikācijas paradumiem.

Aptaujā atklāts, ka vienā no piecām ģimenēm vecāki mēdz taujāt, ko jaunietis dienas laikā internetā jaunu iemācījies, interesantu izlasījis, par ko iesaistījies diskusijā, vai iepazinies ar kādu.

Kā noskaidrots aptaujā, 51% jauniešu atzīst, ka viņu ģimenē bijusi panākta vienošanās par interneta un viedtālruņa lietošanas noteikumiem, 25% norādījuši, ka tie jāievēro tikai bērniem, bet 15% jauniešu nesaprot, kāpēc jebkādi ierobežojumi vai noteikumi interneta lietošanā vispār būtu nepieciešami.

Aptaujā secināts, ka ģimenēs ir atrunāts, piemēram, ka viedtālrunim vienmēr jābūt uzlādētam (79%), sociālajos tīklos nedrīkst izvietot personīgu informāciju (70%), aizliegums lietot viedtālruni maltītes (54%) vai ģimenes pasākumu (55%) laikā, ierobežots laiks internetā (22%), ka viedtālrunis netiek izmantots pirms gulētiešanas (20%). Vienlaikus aptaujā atklāts, ka 45% jaunieši ir tikuši sodīti, vecākiem atņemot viedtālruni vai ierobežojot interneta lietošanu.

Kā atklāts aptaujā - lai arī daļa jauno cilvēku atzīst, ka vecāki būtiskākos jautājumus par interneta un viedtālruņa lietošanu ir stāstījuši, tomēr gana daudzi min tēmas, par kurām ģimenē nekad nav notikusi saruna, piemēram, kā aizsargāt tālruni pret vīrusiem (53%), izvērtēt internetā atrasto un lasīto informāciju (41%), meklēt informāciju (40%) vai rīkoties problēmsituācijās internetā vidē un kad lūgt palīdzību pieaugušajiem (33%).

Svarīgākais