Ģimenes ārsts Māris Nātra aicinājis atsaukties savus pacientus, lai dotos skaidrot veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP) veselības aprūpes pieejamības problēmas Valkas novadā, liecina ārsta paziņojums sociālajos tīklos.
Aģentūrai LETA Nātra pastāstīja, ka šādu aicinājumu saviem pacientiem sociālajos tīklos uzrakstījis vakar pēc deviņu stundu ilga darba, sniedzot primāro aprūpi saviem pacientiem. Viņš cer, ka pacienti būs drosmīgi, lai kopā ar viņu dotos uz Rīgu, un ministrei pastāstītu savu pieredzi.
"Ja pacienti atsauksies, tad es pieteikšu vizīti pie ministres. Pagaidām gan atsaucība ir neliela, jo cilvēki ir kūtri. Savas negācijas viņi izklāsta man, bet nav gatavi paši iet un aktīvi rīkoties," atzina Nātra.
Ārsts sacīja, ka patlaban valstī ir garas rindas pie ambulatorajiem speciālistiem, kā rezultātā ģimenes ārsts vairākus mēnešus nevar noteikt precīzu diagnozi un pacients darbspējas vecumā zaudē darbaspējas, uzsvēra Nātra.
"Kā piemēru varu minēt pacientu, kuram sāp plecs. Rentgenogrāfijas izmeklējumā maz ticams, ka sāpju cēloni varēs diagnosticēt, tādēļ ir vajadzīgs sonogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējums. Uz šiem izmeklējumiem par valsts līdzekļiem ir jāgaida vairākus mēnešus. Kamēr pacients gaida rindā, viņam ir slimības lapa, jo viņš nespēj strādāt," skaidroja ģimenes ārsts.
Speciālists norādīja, ka Labklājības ministrija ceļ trauksmi par darbnespējas lapu skaita palielināšanos. Viņaprāt, tas ir skaidrojams arī ar pakalpojumu nepieejamību. "Ja valstī būtu nodrošināta operatīva ambulatoro pakalpojumu pieejamība, sāpju cēloni plecā varētu diagnosticēt vienas līdz triju dienu laikā un sākt atbilstošu ārstēšanu. Tagad vienīgais, ko ārsts var darīt šo mēnešu laikā ir izrakstīt pretsāpju preparātus un pagarināt slimības lapu," pauda Nātra.
Viņš arī uzsvēra, ka šāda pieeja valstij izmaksā ļoti dārgi. "Es ticu, ka veselības aprūpes sistēmu valstī ir iespējams sakārtot tā, lai uzlabojumus justu arī pacients. Paldies par algu paaugstinājumu, ko mēs novērtējama, bet speciālistu pieejamība diemžēl nav kļuvusi labāka," pauda ārsts.
Viņš arī sacīja, ka Valka atrodas savdabīgā ģeogrāfiskā izvietojumā. Līdz Vidzemes slimnīcai Valmierā ir 55 kilometri, bet līdz Valgas slimnīcai vien divi kilometri. Tomēr savulaik veiksmīgo Valkas sadarbību ar Valgu Veselības ministrija pārtrauca, jo uzskatīja, ka kaimiņvalstī izmantotie pakalpojumi ir pārāk dārgi, pauda ārsts.
Viņa ieskatā, veselības aprūpei būtu jāattīsta arī pārrobežu sadarbība, lai iedzīvotājiem nodrošinātu tuvāku un kvalitatīvu pakalpojumu pieejamību.