Būvnieks iesaka metodi, kā mazināt korupcijas riskus būvniecībā

Attēlam ir ilustratīva nozīme © Dāvis Ūlands/F64

"Skonto" grupa cer, ka Latvijā arvien vairāk būvniecības iepirkumu tiks izsludināti pēc "design&build" jeb "projektē un būvē" principa, intervijā aģentūrai LETA sacīja "Skonto" grupas jaunais īpašnieks un vadītājs Rihards Rāvis.

Jautāts par būtiskām atšķirībām iepirkumu procesos Latvijā un ārzemēs, kā vienu no galvenajām Rāvis atzīmēja to, ka ārzemēs parasti iepirkumi būvniecībā tiek veikti pēc "design&build" principa.

"Tas uzliek lielāku atbildību tieši būvniekam, bet tajā pašā laikā atvieglo darbu klientam. Mēs ļoti ceram, ka arī Latvijā arvien vairāk projektu tiks īstenoti pēc šāda principa. Privātajā sektorā tas jau ir plaši izplatīts, bet ceram, ka šo praksi pārņems arī publiskais sektors. Tas noteikti izslēgtu situācijas, kas šobrīd ir izveidojušās atsevišķos objektos," skaidroja Rāvis.

Vaicāts, vai ar to domāta situācija ap Jauno Rīgas teātri, Rāvis norādīja, ka tas ir slavenākais piemērs, bet ne vienīgais.

""Design&build" principa piemērošana izslēgtu šādas situācijas, atvieglotu darbu klientam, ļautu samazināt kļūdas, koordinējot darbu starp būvnieku un projektētāju, ļautu samazināt būvniecības laiku, kā arī samazināt korupcijas riskus. Galu galā ieguvējs noteikti būtu pasūtītājs, kas ir nodokļu maksātājs," sacīja Rāvis.

Latvijā

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotie dati liecina, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos četrām lielākajām bankām Latvijā ir izdevies novērst finanšu krāpšanas mēģinājumus un pasargāt klientu līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Tomēr šajā pašā periodā krāpniekiem izdevies izkrāpt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Visbiežāk krāpšanas gadījumi ir saistīti ar investīciju krāpniekiem (78% gadījumu novērsti) un telefonkrāpniekiem (51% gadījumu novērsti).

Svarīgākais