Keris: Valdības rīcība ir bezatbildīga, neprofesionāla un zināmā mērā noziedzīga

 
©Kaspars Krafts/F64

Valdības rīcība, mediķu atalgojuma celšanai nākamā gada budžetā atvēlot 50, nevis solītos 120 miljonus eiro, ir bezatbildīga, neprofesionāla un zināmā mērā noziedzīga, paziņoja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris.

Keris stāstīja, ka Latvijā līdz vidējam Eiropas Savienības (ES) rādītājam pietrūkst apmēram 700 ārstu un 7000 māsu, kas savukārt esot novedis līdz tam, ka Latvijā ir par aptuveni 7500 novēršamo nāves gadījumu vairāk nekā vidēji ES gadā.

"Šādā situācijā valdības prettiesiskā rīcība, ignorējot Veselības aprūpes finansēšanas likumā noteiktās garantijas par nozares finansējuma un darba samaksas palielinājumu nozares darbiniekiem, bez šaubām izraisīs smagas un neatgriezeniskas sekas, kā arī iedragās gan nozares darbinieku, gan iedzīvotāju uzticību valstij," sacīja Keris.

Viņš piesauca, ka jaunākās sabiedriskās domas aptaujas liecinot, ka vairāk nekā 70% iedzīvotāju uzskata, ka veselības aprūpei ir jāatvēl papildu finansējums. Keris domā, ka tas nozīmē, ka valdība ignorē ne tikai starptautisko sadarbības partneru ieteikumus Latvijai, bet arī iedzīvotāju vēlmes un vajadzības.

Keris sacīja, ka LVSADA vērsīsies pie Saeimas kā "pēdējā cerību bastiona", aicinot deputātus aizstāvēt viņu pašu Veselības aprūpes finansēšanas likumā nostiprināto solījumu nākamgad palielināt gan nozares finansējumu, gan visu mediķu darba samaksu par 20%.

Tāpat LVSADA vērsīšot sabiedrības uzmanību uz Valsts prezidenta Egila Levita nekonsekvenci viņa izteikumos, jo prezidenta paustajā pirms un pēc viņa ievēlēšanas, Kera ieskatā, esot vērojama divkosība. Vēl skarbāk Keris kritizēja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) un valdības rīcību šajā jautājumā, saucot to par klaju un kliedzošu dažādu dokumentu pārkāpumu.

Kā ziņots, Ministru kabinets piektdien ārkārtas sēdē lēma par 192,4 miljonu eiro sadalīšanu ministriju un neatkarīgo iestāžu prioritārajiem pasākumiem.

2020.gada budžetā papildu līdzekļi 50 miljonu eiro apmērā novirzīti mediķu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai un Veselības ministrijas (VM) prioritātēm, kaut kopumā VM prioritāro pasākumu īstenošanai veselības nozarē nākamā gada budžetā būtu nepieciešami 279 miljoni eiro, tostarp 119,7 miljoni - lai īstenotu likumā noteiktās saistības pret ārstniecības personām viņu atalgojuma palielinājumam.