Lai minimāli nodrošinātu iedzīvotājus ar iztikas līdzekļiem krīzes situācijā, no šāgada 1. oktobra noteikts atšķirīgs garantētais minimālo ienākumu (GMI) līmenis dažādām sociālajām grupām. Pieaugušiem cilvēkiem tie būs 40 lati mēnesī, bet bērniem – 45 lati mēnesī.
Šādas izmaiņas paredz šodien valdībā apstiprinātie Grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kā arī Ministru kabineta Noteikumi par garantēto minimālo ienākumu līmeni. Par grozījumiem likumā vēl lems Saeima.
Saskaņā ar grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā turpmāk, novērtējot ģimenes ienākumus, ņems vērā ģimenes valsts pabalstu un samazinās ienākumos neskaitāmo summu no vecāku pabalsta. Tas nozīmē, ka neņems vērā pirmos 50 latus no vecāku pabalsta iepriekšējo 100 latu vietā.
Savukārt noteikumi par garantēto minimālo ienākumu līmeni paredz atšķirīgu GMI līmeni dažādām sociālām grupām (bērniem un pieaugušiem cilvēkiem), kā arī maksimālo pašvaldības noteikto GMI līmeni pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti. 2009. gadā tas ir 90 lati cilvēkam mēnesī.
Lai pašvaldības varētu nodrošināt pieaugošās iedzīvotāju vajadzības pēc GMI un dzīvokļa pabalsta, valsts palīdzēs ar līdzfinansējumu 50% apmērā no pašvaldības izmaksātajiem līdzekļiem GMI pabalstam. Šogad šim mērķim nepieciešami 1,09 miljoni latu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Laika periodam no 2010. līdz 2012.gadam nepieciešami 4,7 miljoni lati no valsts pamatbudžeta līdzekļiem.
Pēc Labklājības ministrijas prognozēm 2009. gadā trūcīgo cilvēku skaits varētu sasniegt 144,3 tūkst. cilvēkus jeb 6,4% no iedzīvotāju skaita. GMI pabalsta saņēmēju skaits šogad ir 57,7 tūkstoši cilvēku jeb 2,5% no iedzīvotāju skaita. Savukārt 2010. gadā atbilstību trūcīgas personas statusam varētu noteikt aptuveni 200 000 cilvēku jeb 8,8% no iedzīvotāju skaita.
Persona tiek atzīta par trūcīgu, ja tās ienākumi nepārsniedz 50% no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas. No 2009. gada 1. janvāra minimālā alga ir 180 lati mēnesī.