Pūce: Pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas jautājumu valdībā varētu skatīt jau septembrī

© Dāvis Ūlands/F64

Darbs pie jaunās pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas pašlaik ir pāri pusei, šādu viedokli šorīt Latvijas Radio pauda reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).

Pūce stāstīja, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir noslēgusi konsultācijas ar visām pašvaldībām, kuras reforma varētu skart.

Reformas iecere ir precizēta un nodota izvērtēšanai koalīcijas partneriem, no kuriem saņemti priekšlikumi un iebildumi. Šonedēļ ar reformu saistītās likumu izmaiņas izsludinās valsts sekretāru sanāksmē, bet septembra vidū jautājumu varētu skatīt valdībā.

Pēc ministra vārdiem, paralēli būtu jānotiek izmaiņām pašvaldību iekasēto nodokļu jomā, bet pie tām strādā Finanšu ministrija. Pūce uzskata, ka pašvaldību ienākumiem lielākā mērā būtu jābūt atkarīgiem no to teritorijām esošajām darba vietām, lai arī lielākajai nodokļu masai joprojām būtu jābūt saistītai ar pašvaldībā deklarēto iedzīvotāju skaitu. Politiķis uzsvēra, ka šis ir viņa viedokli, bet par nodokļu izmaiņām kopumā vēl jādiskutē.

Par negatīvo reakciju no pašvaldībām pret reformu Pūce neesot pārsteigts un domā, ka neapmierinātība pamatā nākot no mazāku pašvaldību, kas kaut kur tiks pievienotas, vadītājiem un deputātiem. Daudzkārt pašvaldības tikai paužot nepatiku pret reformu, nepiedāvājot konkrētus argumentus, izteicās Pūce.

Taujāts, vai iedzīvotājiem vispār ir iespējams ietekmēt lēmumu par reformas īstenošanu, Pūce tieši neatbildēja, bet uzsvēra, ka lēmumu par reformu plānots pieņemt, balstoties datos, attiecīgi cilvēki var norādīt, kādus datus VARAM pārbaudīt, un tieši šī iemesla dēļ reformas priekšlikumā mainīta Vangažu novada piederība.

Pūce atkārtoti uzsvēra, ka reformas mērķis esot panākt, lai pašvaldībās ir vairāk resursu iedzīvotāju vajadzību apmierināšanai. Pēc viņa vārdiem, pašvaldībām ir jābūt lielākām, jo Latvijā vietvarām ir salīdzinoši ar citām valstīm ļoti daudz funkciju - vairāk nekā 100, un to sekmīgai nodrošināšanai nepieciešami lielāki resursi.

Svarīgākais