Interesanti fakti, kā ģimenes Latvijā gatavojas skolai

© Publicitātes foto

Kādi ir aktuālākie pirkumi, tuvojoties jaunajam mācību gadam, un kā tie atšķiras, bērniem kļūstot lielākiem? Vai skolas lietu iegāde tiek atstāta uz pēdējo brīdi? Un kādas ir Latvijas ģimeņu Zinību dienas svinēšanas tradīcijas? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem, jauno skolas gadu gaidot, palīdzējis rast tirdzniecības centrs “Domina Shopping”, aptaujājot Latvijas ģimenes, kurās aug bērnudārza, skolas un augstskolas vecuma bērni.

Populārākie pirkumi, sagaidot 1. septembri - apģērbs ikdienai un sportam, kancelejas preces un somas.

Sākoties ikgadējām skolas gaitām, kā vislielāko prioritāti vecāki min apģērba un apavu iegādi skolas ikdienas gaitām (71%). Svarīgāko pirkumu augšgalā ir arī kancelejas preces (52%), sporta apģērbs un apavi (40%) un skolas soma (25%). Salīdzinoši retāk šajā laikā tiek pirktas mēbeles, piemēram, rakstāmgalds (11%), un dažādi “gadžeti” (mobilais tālrunis - 10%, dators - 8%).

Kancelejas preču iegādei īpašu aktualitāti piešķir vecāki, kuru bērni mācās vispārizglītojošās skolās (84%). Sporta apģērbu un apavu iegāde visaktuālākā ir ģimenēm, kurās aug sākumskolas (61%) un pamatskolas vecuma bērni (58%), bet skolas somas iegādes svarīgumu izceļ pamatskolnieku vecāki (41%). Pirmais rakstāmgalds (23%) un pirmais mobilais tālrunis (19%) izteikti biežāk ir atrodams sākumskolas vecāku aktuālo pirkumu sarakstā. Savukārt dāvanu karte ir lielisks risinājums, lai jaunā mācību gada sākumā atbalstītu studentus - to svarīgo pirkumu sarakstā ierindo 13% studentu vecāku.

Tikai 15%, galvenokārt sākumskolas audzēkņu vecāki (42%), pirms skolas iegādājas vien apavus un dažādus aksesuārus, jo skolas apģērba jautājumu risina skolas forma. Bet sākot no pamatskolas vecuma, skolas formas aktualitāte strauji zūd, atvieglojot skolai paredzētā apģērba izvēli vairs tikai 9%-15% vecāku.

Kad un kādā kompānijā pērk skolas apģērbu

Izteikts vairums jeb 40% vecāku apģērba iegādi sava bērna ikdienas gaitām atliek uz pēdējo brīdi, kad jaunais mācību gads jau klauvē pie durvīm. Šādi visbiežāk rīkojas pamatskolnieku (57%), viduskkolnieku (53%) in sākumskolnieku (50%) vecāki.

Bet analizējot, kādā kompānijā notiek iepirkšanās process pirms skolas, secināms, ka Latvijas ģimenēs lielākoties (72%) vecāki iepērkas kopā ar bērniem, ļaujot izvēlēties tīkamākās un maciņam atbilstošākās lietas. Taču ir arī izņēmumi. Piemēram, ja ģimenē aug bērnudārznieks, tad visbiežāk (47%) viņa vecāki dodas uz veikalu, atstājot bērnu mājās. Savukārt, ja ģimenē aug vidusskolnieks (83%) vai students (87%), mājās paliek vecāki, jo šajā vecumā bērni, t.i, jaunieši ir jau gana pieauguši un patstāvīgi, lai varētu iepirkties bez pieaugušo klātbūtnes.

Zinību dienas svinēšanas tradīcijas

Ļoti daudzās Latvijas ģimenēs (75%), kurās aug bērnudārza, skolas vai augstskolas vecuma bērni, ir kāda īpaša tradīcija pirmās skolas dienas ikgadējai atzīmēšanai. Visbiežāk pirmā skolas diena tiek sagaidīta, palutinot skolnieku ar kādu veikalā iegādātu gardumu (46%). Izplatīta svinēšanas forma ir arī kopīga maltīte mājās (32%) vai kādā restorānā, kafejnīcā (30%). Ar kopīgām maltītēm kopā būšanu visbiežāk izbauda ģimenes, kurās aug sākumskolas vecuma bērni. Vēlāk, pamatskolas vecuma posmā, kopīga maltīte jau aktīvāk tiek aizstāta veikalā iegādāta garduma baudīšanu (54%).

Svarīgākais