Pēc sadursmes ar dzīvnieku vairāk nekā 12 tūkstošus eiro vērta mašīna vairs nav lietojama

Attēlam ir ilustratīva nozīme © Kaspars Krafts/F64

Lai gan automašīnu sadursmes ar meža dzīvniekiem notiek visos gadalaikos, to skaits palielinās vēlā pavasarī un vasaras sākumā. Šogad nopietni negadījumi notikuši arī vasaras vidū – jūlijā, kad apdrošināšanas sabiedrība ERGO saņēmusi vairākus atlīdzību pieteikumus par negadījumiem, kuros pēc sadursmes ar meža dzīvniekiem automašīnām radīti ievērojami bojājumi vairāku tūkstošu eiro apmērā, kā arī saņemts pieteikums par negadījumu, kurā automašīnai radīti tik ievērojami bojājumi, ka automašīnu vairs nebija iespējams izmantot braukšanai. Tās remontēšana tika atzīta par nerentablu, tāpēc ERGO izmaksāja klientam atlīdzību automašīnas vērtības apmērā – 12 500 eiro.

Ik gadu Latvijā notiek simtiem negadījumu, kuros automašīnām radīti bojājumi pēc sadursmēm ar meža dzīvniekiem un kurās cietuši arī cilvēki. Valsts policijas dati liecina, ka pērn notikušas 620 avārijas, šogad sešos mēnešos reģistrētas 272 sadursmes, un tajās cietuši 12 cilvēki.

Arī ERGO ik nedēļas saņem KASKO atlīdzību pieteikumus par šādiem negadījumiem. Lai gan šogad skaitliski visvairāk KASKO atlīdzību pieteikumu par automašīnai radītiem bojājumiem pēc sadursmes ar meža dzīvniekiem ERGO saņēmusi maijā, šī gada jūlijā reģistrēta šogad lielākā KASKO atlīdzību lieta par šāda veida negadījumiem, proti, pēc sadursmes ar alni automašīna Škoda Fabia tika atzīta par bojāgājušu, un ERGO automašīnas īpašniekam izmaksāja pilnu apdrošinājuma summu 12 500 eiro apmērā. Tāpat arī jūlijā reģistrēti vairāki pieteikumi par sadursmes ar meža zvēriem rezultātā automašīnai nodarītiem bojājumiem, kuru novēršana izmaksājusi robežās no 3000 līdz pat 10 000 eiro. Bojājumu novēršanas izmaksas ir atkarīgas ne tikai no nodarītā bojājuma apmēra, bet arī no automašīnas markas un izlaiduma gada. Jaunāka gada automašīnai salīdzinoši nelielu bojājumu novēršana, piemēram, vējstikla un viena luktura nomaiņa, var izmaksāt pat vairākus tūkstošus eiro.

“Gan ERGO statistika, gan Valsts policijas dati liecina, ka lielākais skaits sadursmju ar meža zvēriem parasti notiek mazuļu dzimšanas laikā - vēlā pavasarī un vasaras sākumā, kad mazuļi ir paaugušies un meža zvēru ģimene var doties barības vai drošākas dzīvesvietas meklējumos. Tomēr risks sastapties ar meža dzīvnieku uz ceļa ir visa gada garumā. Īpaši bieži šādi negadījumi notiek mežainos apvidos, mežmalās, krūmājos, netālu no ūdens tilpnēm, meža masīvu robežām ar lauksaimniecības zemēm, kur dzīvnieki pārvietojas no meža uz laukiem, dodoties pēc barības. Vienlaikus ERGO statistika liecina, ka pēdējo gadu laikā arvien vairāk sadursmes ar meža zvēriem notiek uz šosejām Rīgas apkārtnē”, stāsta apdrošināšanas sabiedrības ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktore Ilze Andersone.

Lai gan bīstamākie dzīvnieki sadursmē uz ceļa ir pārnadži - aļņi, staltbrieži, mežacūkas un stirnas, samērā ievērojamus bojājumus transportlīdzeklim var nodarīt arī nelieli dzīvnieki, kurus grūtāk pamanīt. ERGO praksē ir gadījumi, kad automašīnai bojājumi vairāku simtu eiro apmērā radušies pēc sadursmes ar jenotsuni, zaķi, stārķi un arī kaiju. Pat ja dzīvnieks ir mazs, braucot salīdzinoši lielā ātrumā, sadursmes rezultātā automašīnai rodas buktes, var tikt izsisti lukturi un bojāts vējstikls.

“Tieši tumsā un agrās rīta stundās ir visgrūtāk pamanīt meža dzīvnieku, kas šķērso ceļu, īpaši, ja tas ir augumā mazs. Ja aļņus un staltbriežus vēl pastāv iespēja pamanīt laikus, jo tie ir izmērā brangāki, tad tādi dzīvnieki kā zaķis, lapsa, jenotsuņi u.tml. var pārsteigt pavisam negaidīti. Lai savlaicīgi izvairītos no sadursmes, ir svarīgi ievērot uz ceļiem esošās brīdinājuma zīmes un jau laicīgi samazināt braukšanas ātrumu. Pamanot vienu meža dzīvnieku, jābūt īpaši piesardzīgiem, jo tam var sekot arī nākamais,” norāda Ilze Andersone.

Ko darīt gadījumā, ja sadursme ar meža dzīvnieku tomēr ir notikusi? Ja sadursme ir notikusi, jāatceras, ka noteikti ir jāinformē Ceļu policija un nedrīkst pamest notikuma vietu. Ceļu policija tālāk informēs Valsts mežu dienestu.

Nekādā gadījumā nav atļauta cietušā dzīvnieka piesavināšanās vai pārvietošana, tas ir Medību likuma pārkāpums, par to draud sods līdz 350 eiro.

Dzīvnieku drīkst pārvietot tikai gadījumā, ja tas, atrodoties uz brauktuves, apdraud citus satiksmes dalībniekus. Šādā situācijā, ja tas ir iespējams, ieteicams pārvietot dzīvnieka ķermeni uz ceļa nomali.

Svarīgākais