Vērtē bukmeikeri: Vai Kariņa valdība noturēsies līdz gada beigām?

 
©Vladislavs Proškins/ F64 Photo Agency

Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) vadītās valdības izredzes noturēties līdz gada beigām ir 60%, prognozē sporta totalizatora "Betsafe" bukmeikeri.

Viņi atgādina, ka jautājumus par valdības stabilitāti nesen izsauca Jaunās konservatīvās partijas (JKP) iebildumi pret Valsts drošības dienesta priekšnieka Normunda Mežvieta atkārtotu apstiprināšanu amatā.

JKP vadītājs Jānis Bordāns domstarpības prognozējis arī turpmāk, tomēr iespēju, ka Kariņa vadītā valdība noturēsies vismaz līdz gada beigām, "Betsafe" vērtē ar 60% varbūtību.

JKP kritika par Kariņa vadītās koalīcijas darba stilu norāda, ka starp koalīcijas partijām aizkulisēs ir vairāk nesaskaņu nekā redzams publiskajā telpā. Bukmeikeri ir pārliecināti, ka problēmas Kariņam radījusi tieši JKP, kas ir lielākā koalīcijas frakcija ar divreiz vairāk Saeimas deputātiem nekā Kariņa "Jaunajai vienotībai" (JV).

Viena no JKP līderēm Juta Strīķe pēc Mežvieta apstiprināšanas Kariņam "parādīja dzelteno kartīti", kas teorētiski nozīmējot, ka pēc vēl viena šāda incidenta partija valdību pametīs. Nav izslēgts, ka nākamā gada valsts budžeta veidošanas procesā JKP pirms vēlēšanām solīto minimālās algas, neapliekamā minimuma un pensiju palielināšanu varētu censties izspiest ar ultimātu par valdības pamešanu, kas spriedzes rezultātā varētu īstenoties. Iespējams, uz radikālu soli JKP var mudināt arī neveiksme Eiropas Parlamenta vēlēšanās un kritiens sabiedriskās domas aptaujās, uzskata "Betsafe".

Tomēr JKP aiziešana no valdības pašai partijai būtu ļoti riskants solis, norāda bukmeikeri. Pārejot opozīcijā, JKP zaudēs iespēju piedalīties valsts vadīšanā, it īpaši gadījumā, ja pārējās partijas, piekrītot dažādiem grūtiem kompromisiem, vienojas JKP valdībā aizstāt ar Zaļo un zemnieku savienību. Iespējams, JKP drīzāk lems par palikšanu valdības sastāvā, izprasot sev kādu ieguvumu, piemēram, minimālās algas celšanu, ko atrādīt vēlētājiem, uzskata "Betsafe".

Vienlaikus bukmeikeri norāda arī uz citiem valdības krišanas scenārijiem. Ņemot vērā, ka JV ir ne tikai koalīcijas, bet arī Saeimas mazākā partija ar astoņiem mandātiem, pārējām četrām koalīcijas partijām pietiktu balsu vairākuma noturēšanai Saeimā arī bez JV deputātiem. Lai gan šādas koalīcijas ievēlēta valdība būtu ļoti nestabila, vien potenciāls tādu izveidot dod iespējas pārējām koalīcijas partijām piespiest JV nomainīt premjeru vai valdības vadīšanu uzticēt kādai citai koalīcijas partijai.

 

Rīgas namu pārvaldnieks