Noskaidro, par cik nākamgad pieaugs Saeimas deputātu algas

© Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Pieaugot vidējai algai, nākamgad pieaugs arī deputātu atalgojums, kam 2020.gada Saeimas budžetā plānoti papildu 268 000 eiro, informēja Saeimas Preses dienestā.

Plānots, ka deputāta mēnešalga nākamgad pieaugs no 2963 līdz 3125 eiro pirms nodokļu nomaksas jeb par 5,5%. Attiecīgā summa aprēķināta atbilstoši likumam par deputātu bāzes mēnešalgu, aktuālo vidējo algu 976 eiro apmērā reizinot ar koeficientu 3,2.

Parlamentāriešu nākamā gada atalgojuma aprēķināšanai pirmo reizi tiks piemērota jauna likumā noteikta formula. Līdz ar to deputātu atalgojums pieaugs mazāk nekā pēc iepriekšējās formulas, saskaņā ar kuru deputātu atalgojums būtu pieaudzis līdz 3213 eiro jeb par 8,4% - tik liels pieaugums parlamentāriešiem ies secen.

Tāpat atbilstošo likumā noteiktajiem koeficientiem pieaugs papildu mēnešalgas daļa, kas tiek izmaksāta Saeimas priekšsēdētājai, pārējiem Prezidija locekļiem un frakciju un komisiju vadībai.

Papildus mēnešalgas daļai Saeimas priekšsēdētājai plānota piemaksa 1689 eiro apmērā, parlamenta priekšsēdētājas biedrēm un Saeimas sekretāram - 1445 eiro, bet Saeimas sekretāra biedrei, komisiju un frakciju priekšsēdētājiem - 1357 eiro.

Likums deputātiem paredz arī tiesības saņemt kompensācijas par transporta izdevumiem un dzīvojamo telpu īri. Šā gada jūnijā lielākā maksimāli iespējamā kompensāciju summa bija noteikta 898 eiro, bet reāli izmaksātā lielākā summa bija 870 eiro, kurus saņēma "Saskaņas" deputāts Vladimirs Nikonovs, kuram šāds bija noteikts arī maksimāli iespējamais kompensāciju apmērs.

Kā ziņots, no valsts budžeta Saeimas izdevumiem nākamajam gadam plānots prasīt par aptuveni 2,6 miljoniem eiro vairāk nekā šogad, un lielāko daļu no papildu līdzekļiem paredzēts izlietot balsošanas sistēmas nomaiņai, drošībai un būvniecības lietām.

Parlamenta budžeta projektā paredzēts, ka dotācija no valsts budžeta būs apmēram 25,15 miljoni eiro, un pašas Saeimas ieņēmumi paredzēti aptuveni 280 000 eiro.

Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais