Pusi no Latvijas sauzemes teritorijas aizņem meži

© F64

Latvijā meža zemes patlaban aizņem 52% no sauszemes teritorijas, kas ir vairāk nekā vidēji Eiropā, liecina Valsts meža dienesta (VMD) publiskais pārskats par 2018.gadu.

VMD pārskatā atgādināts, ka pēc Meža valsts reģistra datiem meža zemju platības ir 3,35 miljoni hektāru no kopējās 6,46 miljonu hektāru lielās Latvijas teritorijas.

Tostarp mežs aizņem 3,04 miljonu hektāru lielu platību. Latvija pieskaitāma pie mežiem bagātām valstīm salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm, jo Eiropā mežs vidēji aizņem 33% no sauszemes teritorijas, kamēr Latvijā meža zemes aizņem 52%.

Dienesta pārskatā arī norādīts, ka kopš 1923.gada, kad meža platība jeb mežainums Latvijā bija 23% no kopējās teritorijas, līdz 2018.gadam tas ir vairāk nekā dubultojies. Meža platību pieaugums prognozējams arī turpmāk, jo turpinās lauksaimniecībā neizmantoto zemju dabiskā aizaugšana, kā arī to mērķtiecīga apmežošana.

Patlaban valsts apsaimniekošanā atrodas 1,49 miljoni hektāru (49%) meža, savukārt pārējo apsaimniekotāju meži veido 1,55 miljonus hektāru (51%).

VMD pārskatā arī teikts, ka Latvijas mežus pārsvarā veido skuju koki, tomēr ievērojamu daļu aizņem arī pārējās sugas. Skuju koku audzes ir 53% no visu mežaudžu platībām, bērzu audzes - 30%, baltalkšņu - 7% un apšu -7%.

Pārskatā arī teikts, ka 2018.gadā ar valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalstu Latvijā ieaudzēti 801 hektāri meža.

2018. gadā valstī lauksaimniecībā neizmantotās zemēs ieaudzētas 4900 hektāru mežaudžu, no kurām 3300 hektāru reģistrētas kā plantāciju meži. Galvenās ieaudzētās koku sugas ir egle (41%), bērzs (35%), priede (8%), baltalksnis 8%, pārējās koku sugas veido 8% no ieaudzētajām platībām.

VMD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas atbild par meža politikas realizāciju visā Latvijas teritorijā, uzrauga normatīvo aktu ievērošanu un realizē atbalsta programmas ilgtspējīgas mežsaimniecības nodrošināšanai.

Latvijā

Soctīklos klejo kāds stāsts, kurā teikts, ka cilvēks, kuram jau pērn novembrī vajadzēja saņemt vecuma pensiju, to saņems janvārī. Izmaksās uzreiz par visiem iekavētajiem mēnešiem, taču cilvēkam nauda dzīvošanai bija vajadzīga vakar, aizvakar... decembrī utt. Cilvēki komentāros norāda, ka šis nav unikāls gadījums. Līdzīgas situācijas piedzīvojuši arī citi. Kāpēc šāda kavēšanās, “Neatkarīgajai” skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

Svarīgākais