Alkoholismu mazinās, liedzot reklāmu un mazinot pieļaujamās promiles

© Dāvis Ūlands/ F64 Photo Agency

Veselības ministrija publiskai apspriešanai nodevusi Alkoholisko dzērienu patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas rīcības plāna projektu 2020.–2022. gadam. Stingrāki alkohola lietošanas un reklāmas ierobežojumi tiek plānoti vienlaikus ar akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, kas noved pie pretrunām valsts politikā attiecībā uz alkoholu.

Saprotams, ka Veselības ministrijas plāns veltīts tam, lai cilvēki mazāk patērētu alkoholiskos dzērienus, tāpēc arī tajā ir paredzēti vairāki pasākumi, lai samazinātu alkoholisko dzērienu lietošanas izplatību un nodarīto kaitējumu sabiedrības veselībai. Plāns paredz noteikt jaunus ierobežojumus alkohola pieejamībai un reklāmai, arī uzlabot alkohola atkarības ārstēšanas un rehabilitācijas pakalpojumus.

Latvijā 2017. gadā ar alkohola lietošanu tieši saistītie potenciāli zaudētie mūža gadi vecuma grupā no 15 līdz 64 gadiem veidoja desmito daļu, proti, iedzīvotāji nomiruši darbspējas vecumā alkohola dēļ. Jaunu cilvēku vidū (no 20 līdz 39 gadiem) katrs ceturtais nāves gadījums ir klasificēts kā alkohola izraisīts. Piemēram, ceļu satiksmes negadījumos ar smagām traumām vai letālām sekām viens no negadījuma iemesliem ir vadītāja atrašanās alkohola reibumā. Arī Pasaules Veselības organizācija norāda, ka pārmērīga alkohola lietošana ir cēlonis vairāk nekā 200 slimībām. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra provizoriskajiem datiem, 2018. gadā viens iedzīvotājs patērēja 13,2 litrus absolūtā alkohola, kas pārsniedz vidējo Eiropas rādītāju.

Viens no plāna rīcības virzieniem ir alkoholisko dzērienu reklāmas ierobežošana - Veselības ministrija rosina aizliegt visu alkoholisko dzērienu reklāmu televīzijā, radio un internetā. Plānots arī noteikt reklāmas ierobežojumus dažādām alkoholisko dzērienu akcijām un atlaidēm. Līdzīga prakse ir arī citās valstīs, piemēram, no pagājušā gada alkohola reklāma ir aizliegta Lietuvā, stingrāki ierobežojumi noteikti arī Igaunijā, piemēram, aizliegtas vides reklāmas un alkohola reklāma sociālajos medijos. Arī Zviedrijā alkohola reklāma ir aizliegta radio un televīzijā. Veselības ministrija rosina aizliegt alkoholisko dzērienu pārdošanu degvielas uzpildes stacijās, kā arī samazināt noteikto pieļaujamo alkohola koncentrāciju asinīs visiem transportlīdzekļu vadītājiem līdz 0,2 promilēm. Lielākoties visus priekšlikumus ieteikts ieviest no 2022. gada.

Eksperti uzskata, ka ir jāpaplašina ambulatorās un stacionārās ārstēšanās iespējas cilvēkiem ar alkohola atkarību reģionos. Pašlaik šīs palīdzības pieejamības sadalījums valstī ir nevienmērīgs, jo lielākā daļa ārstu narkologu koncentrējas Rīgā un tās apkārtnē. Veselības ministrija plāno atbrīvot alkohola atkarīgos pacientus no pacientu līdzmaksājuma, kā arī izveidot bērnu specializēto narkoloģijas nodaļu. Alkoholisko dzērienu marķējumā varētu iekļaut informāciju, aicinot iedzīvotājus nelietot alkoholu.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.