Bīstamā tuberkuloze – slimnieku reģistrs Latvijā nedarbojas

© Nora Krevņeva/F64 Photo Agency

Valdība nupat kā apstiprinājusi jaunus noteikumus par epidemioloģiskās drošības pasākumiem tuberkulozes izplatības ierobežošanai, taču jau vairāk nekā pusgadu nav apkopoti dati par saslimstību ar tuberkulozi pagājušajā gadā. Iepriekš dati par visām slimībām tika apkopoti Slimību profilakses un kontroles centrā, taču no pagājušā gada par atsevišķām diagnozēm statistika jāuzskaita e-veselības portālā, kas ir Nacionālā veselības dienesta pārziņā.

Noteikumi, kurus apstiprināja valdībā, paredz tuberkulozes epidemioloģiskās drošības pasākumus, kas veicami, lai ierobežotu tuberkulozes izplatību, piemēram, tuberkulozes slimnieku kontaktpersonu apzināšanu un izmeklēšanu, ārstēšanu un tuberkulozes infekcijas profilaktisko ārstēšanu. Veselības ministrija norāda, ka Latvija ir viena no trim Eiropas Savienības valstīm ar visaugstāko saslimstību ar tuberkulozi: 2017. gadā bija 24,8 tuberkulozes gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kamēr Eiropas Savienībā vidējais reģistrēto tuberkulozes gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju bija 12,8. Lai arī Latvijā tuberkulozes saslimstībai ir tendence mazināties, lai sasniegtu pārējo Eiropas valstu līmeni un Pasaules veselības organizācijas noteiktos mērķus, nepieciešams turpināt pasākumus tuberkulozes ierobežošanai un veicināt uzraudzību.

Veselības ministrija skaidro, ka tuberkulozes profilakse ietver tuberkulozes kontaktpersonu izmeklēšanu, vakcināciju pret tuberkulozi, riska grupu izmeklēšanu tuberkulozes diagnostikai, kā arī ārstēšanu. Jautājums par tuberkulozes diagnostiku un profilaktisko ārstēšanu pašlaik vispār nav noteikts nekādos noteikumos. Noteikumi paredz tuberkulozes pacientu plašāku kontaktpersonu apzināšanu un izmeklēšanu. Atklājot tuberkulozes saslimšanas gadījumu, nepieciešams noskaidrot cilvēkus, ar kuriem inficētais pacients kontaktējies laika posmā, kas ietver vismaz mēnesi, pirms pacientam parādījās pirmie simptomi. Izmeklējot ciešā kontaktā ar infekcijas avotu bijušas personas, tuberkulozes infekcija tiek diagnosticēta 20 līdz 51 procentā gadījumu, bet tuberkuloze līdz pieciem procentiem gadījumu. Visbiežāk infekcijas progresēšana par slimību notiek pirmo divu gadu laikā, samazinoties saslimšanas riskam turpmāko divu trīs gadu laikā. Īpaši svarīgi ir izmeklēt bērnus līdz piecu gadu vecumam, jo šajā vecuma grupā tiek atrasts lielākais inficēto un slimo bērnu skaits.

Lai arī jaunie noteikumi paredz daudz būtiskas lietas tuberkulozes izplatības ierobežošanai, no šā gada ir apgrūtinoši iegūt pārskatu par situāciju ar tuberkulozes izplatību Latvijā, jo nav pieejami nekādi dati. Iepriekšējos gadus jau pavasarī šādi dati par saslimstību bija apkopoti, taču šogad martā, kad tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena, ārstiem nebija iespējams situāciju raksturot, piemēram, izvērtējot saslimstības rādītāju izmaiņas. Toreiz Neatkarīgajai atbildīgās iestādes skaidroja, ka notiek pārejas process un tuberkulozes dati būšot īpašā reģistrā. Tas prasīs pāris mēnešus, kamēr ārsti ierakstīs datus.

Tagad jau ir pagājuši vairāk nekā seši mēneši, un, kā Neatkarīgajai paskaidroja Nacionālajā veselības dienestā, kas ir atbildīgā iestāde, datus ārstniecības personas joprojām raksta un tuvāko mēnešu laikā tie būs apkopoti. Tiesa, kā Neatkarīgajai iepriekš atzina jomā strādājošie mediķi, dati no viņu puses kā katru gadu jau sen ir nodoti apstrādei.

Svarīgākais