Policija rīko reidus; kādus pārkāpumus jau pirmajā reidu dienā veikuši šoferi?

 
©Emīls Desjatņikovs/ F64 Photo Agency

Līdz pat 25.jūnijam Valsts policija Latvijas reģionā uz autoceļiem veic pastiprinātas kontroles. Likumsargu pārstāvji informējuši, par kādiem pārkāpumiem pirmajā reidu dienā sodīti autovadītāji.

Arī šoreiz policisti konstatējuši, ka vairāki šoferi pie stūres sēdušies reibumā. Vairāki vadītāji, kuri izvēlējušies vadīt transportlīdzekli, esot alkohola reibumā līdz 0,5 promilēm.

Divos gadījumos šoferi bijuši 1-1.5 promiļu reibumu. Vēl pieci pie stūres sēdušies vairāk nekā 1.5 promiļu reibumā.

Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 107 ceļu satiksmes negadījumi, kuros cietuši 28 cilvēki. Kopumā ceļu satiksmes jomā sastādīti 528 administratīvo pārkāpumu protokoli, tajā skaitā 246 par ātruma pārsniegšanu, pieci par agresīvo braukšanu un astoņi par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā, savukārt viena persona par transportlīdzekļa vadīšanu narkotisko vielu iespaidā.

Jau vēstīts, ka arī šogad tiek rīkota kampaņa, lai iespējami maz autovadītāju pieņemtu lēmumu pie stūres sēsties reibumā.

CSDD pasūtītais pētījums liecinot, ka gandrīz trešdaļa - 32% - šoferu ir vadījuši auto, nepārliecinoties, vai ir pietiekami izgulēts reibums. Kā biežākie aizbildinājumi šādai rīcībai tiekot minēti - ārkārtas gadījums, laba pašsajūta, lai gan gulētas tikai pāris stundas, vai arī neesot bijis cita veida, kā tikt līdz mājām.

Lai šogad cilvēkus pēc svinībām aicinātu kārtīgi izgulēties un nebraukt reibumā, CSDD sadarbībā ar joku grupu "Bermudu divstūris" šogad īstenos kampaņu "Ballējam - izguļam", kuras ietvaros mūziķi ir pārfrāzējuši savu slavenāko dziesmu.

"Ņemot vērā vidējo statistiku, alkohols no ķermeņa izvadās ar ātrumu 0,12 - 0,15 promiles stundā, ko ietekmē arī neskaitāmi daudz citu faktoru - dzimums, svars, ēšanas paradumi u.c. Pat vienādi uzņemts alkohola daudzums katra cilvēka organismā mazināties var dažādos tempos, tādēļ ir būtiski cilvēkam pašam racionāli izvērtēt, cik daudz ir "par daudz" un cik ilgs laiks nepieciešams miegam, lai reibumu pienācīgi izgulētu. Tas, ka alkohola saturs organismā ir mazinājies, vēl nenozīmē, ka cilvēks var adekvāti rīkoties pie auto stūres. Tikai ilgs un pilnvērtīgs miegs sniedz garantiju kvalitatīvai uzvedībai un drošai auto vadīšanai. Jebkura sēšanās pie stūres reibumā var beigties slimnīcā vai pat morgā," brīdina narkoloģe Ilze Maksima.

"Gadu no gada, veidojot kampaņas pret braukšanu reibumā, lielākā sabiedrības daļa vairs nav jāmāca - viņi zina, ka glāze un stūre nav savienojamas lietas. Arī šā gada statistika liecina, ka piecos mēnešos reibumā izraisītas 240 avārijas, kurās ievainoti 77, bet gājuši bojā pieci cilvēki. Salīdzinot ar 2018.gada attiecīgu laika periodu, reibumā izraisīto avāriju skaits ir samazinājies par 10%," akciju lietderību saskata CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Pēc Lukstiņa domām, sabiedrības attieksmes pētījums parāda, ka ceturtā daļa respondentu uzskata, ka braukšana reibumā Latvijā vēl aizvien ir izplatīta problēma. Vienlaikus sabiedrība kļūst zinošāka un lielākā daļa šoferu apstiprina, ka miegs ir vienīgās "zāles" pret reibumu, jo ne ūdens, ne ēdiens, ne arī sporta aktivitātes vai kādas citas nodarbes nemazina alkohola koncentrāciju asinīs.

 

Abonē