Speciālistu trūkuma dēļ plāno psihoneiroloģisko slimnīcu apvienošanu

© Pixabay

Veselības ministrija (VM) plāno psihoneiroloģisko slimnīcu apvienošanu, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Iestāžu apvienošana tiekot plānota, apzinoties speciālistu trūkumu.

Kā vēstīja raidījums, Aknīstes psihoneiroloģiskā slimnīca tiks pievienota Daugavpils psihoneiroloģiskajai slimnīcai, bet Liepājas - Jelgavas psihoneiroloģiskajai slimnīcai "Ģintermuiža". Savukārt bērnu psihoneiroloģiskās slimnīcas "Ainaži" liktenis izšķirsies pēc tam, kad veselības ministre dosies turp vizītē, ziņoja raidījums.

"Panorāma" arī vēstīja par skaudro statistiku pašnāvību skaitā Latvijā. Šogad 93 bērni un jaunieši mēģinājuši šādi beigt dzīvi, četrus no kuriem glābt nav izdevies. Kopumā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) šogad bijuši 685 izsaukumi uz pašnāvībām. Jaunākajam pacientam bija 12 gadi, vecākajam - 96 gadi.

Komentējot otrdien valdības apstiprināto Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plānu, viens no 17 Latvijas bērnu psihiatriem Ņikita Bezborodovs norādīja, ka tas ir pagrieziena punkts. "Pirmo reizi tiek piešķirti līdzekļi psihosociālajai rehabilitācijai. Iesaistās komanda, funkcionālie speciālisti. Un gan Rīgā, gan reģionos būs mūsdienīgāka aprūpe," viņš pauda.

Kā ziņots, otrdien valdība apstiprināja VM tapušo Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plānu 2019.- 2020.gadam, kura īstenošanai šogad paredzēti 13,345 miljoni eiro.

Kā norāda VM, Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plāns izstrādāts diviem gadiem, un tajā ietverti pakalpojumi, kas orientēti uz psihiatra komandas stiprināšanu un pieejamības uzlabošanu.

Plāna mērķis ir nodrošināt iedzīvotājiem uz pierādījumiem balstītu, iespējami mūsdienīgu, kvalitatīvu un viņu vajadzībām atbilstošu psihiskās veselības aprūpes pieejamību. Lai mērķi realizētu, iecerēts īstenot psihiskās veselības veicināšanas pasākumus un slimību profilaksi, veicinot psihisko saslimšanu agrīnu diagnostiku, uzsākot savlaicīgu ārstēšanu un medicīnisko rehabilitāciju.

VM iecerējusi, ka, īstenojot plāna paredzētos pasākumus, tiks uzlabota veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, kā arī samazināta mirstība no pašnāvībām.

Plānā paredzēti četri rīcības virzieni, tostarp profilakse, agrīna diagnostika un ambulatorā ārstēšana, uz pacientu vērsta savlaicīga stacionārā ārstēšana un veselības aprūpes koordinēšana, psihiskās veselības veicināšana, kā arī cilvēkresursi psihiatrijā.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais