Raidījums: KNAB izmeklēšana iztraucējusi Urbanoviča "Baltijas forumam" saņemt 50 000 no RTAB

 
©F64 Photo Agency

Saskaņa jau kādu laiku vairs nav monolīts veidojums. Tai izveidojušies divi ietekmīgi partijas spārni - Rīgas domē, kur galvgalī sēdēja Nils Ušakovs. Saeimā - Jānis Urbanovičs. Publiski - saskanīgs tandēms. Kuluāros - viens otru piecieta ar sakostiem zobiem, ziņo raidījs "Nekā personīga".

Vācijas konsultanta Luca Meiera iespējams slēptu algošanu partijas vajadzībām no Rīgas tūrisma attīstības biroja (RTAB) naudas maka šobrīd izmeklē KNAB. Korupcijas apkarotāji par šīs pārbaudes un izmeklēšanas gaitu komentārus nesniedz. Nekā Personīga zināms, ka īsi pirms KNAB ierašanās, RTAB darbinieki bija sagatavojuši dokumentu, lai arī ar 50 tūkstošiem eiro atbalstītu jūnija sākumā iecerēto ikgadējo Jāņa Urbanoviča Baltijas forumu. Bet finanšu piešprici izjauca KNAB izmeklētāju kratīšanas. Naudu pasākumam šogad neiedeva arī Latvijas dzelzceļš vai tā meitas uzņēmumi. Jānis Urbanovičs diplomātiski izvairās stāstīt vai šogad foruma vēriens pietrūcis.

Neierasti ilgi - kopš pagājušā gada maija nav sasaukts Saskaņas kongress - pasākums jau divreiz atlikts un pārcelts. Pēdējo reizi tas tika plānots jūnija sākumā. Bet pēc mēra un domnieku kratīšanām un aizturēšanām partijas vadība nolēma nogaidīt. Sanākšana pārcelta uz oktobri. Tas gan būs pats pēdējais brīdis, lai Saskaņa nepārkāptu likumu par partijām - tajā teikts, ka kongresi obligāti jārīko reizi kalendārajā gadā.

118 653 eiro un 7 eiro centi. Tā ir nauda, kas pēc 13 Saeimas vēlēšanām no valsts budžeta katru gadu pienākas partijai Saskaņa. Formula ir - 71 cents par katru vēlētāja atdoto balsi. Lai arī KNAB izmeklē kā Saskaņa algojusi konsultantus, pagaidām draudu, ka partijai varētu valsts finansējumu atņemt, nepastāv. Šādu sodu var piemērot tikai pēc tam, kad galīgajā instancē stājies spēkā tiesas spriedums par partijas finanšu pārkāpumiem. Partijā negrib piekrist, ka pieļautas nelikumības. Tomēr Saskaņas spice gatavojas arī sliktākajam scenārijam. Kuluaros tiek aplūkota iespēja veidot jaunu partiju vai reanimēt kādu no tām, kas veido Saskaņas apvienību. Urbanovičs gan to pieļaut negrib.

Tas, ka partijai pienākuši finansiāli spiedīgi laiki, apliecina arī Spīķeros izvietotā partijas biroja būtiska sašaurināšana. Saskaņieši izvākušies no 178 kvadrātmetru lielajām telpām, kur vēl pirms Eiroparlamenta vēlēšanām svinīgi izziņoja, ka saraksta vilcējs būs Ušakovs. Uz durvīm vien palikusi plāksne ar Saskaņas simboliku. Partijas rīcībā nu ir tikai kabinets bez jebkādām norādēm, kas aiz slēgtajām durvīm atrodams.

Aleksejs Rosļikovs bija viens no Saskaņas jaunpienācējiem, kurš bija cerējis darbā domē izsisties. Izvērsa plašu personīgo kampaņu sev par labu izmantojot arī paša vadīto Policistu arodbiedrību. Nils Ušakovs par jauno kolēģi domē teica tikai pašu labāko - jauns, aktīvs un talantīgs. Jaunais un talantīgais nu no partijas izslēgts, jo pārkāpa Saskaņas disciplīnu. Viņaprāt visu problēmu cēlonis partijā bija Ušakova ambīcijas un nespēja uzklausīt citus viedokļus. Pēc Rosļikova teiktā Ušakovs dzīvē un Ušakovs televizorā esot divi dažādi cilvēki un deputāts mērā esot vīlies.

Pirms neilga laika KNAB beigusies izmeklēšana par vēl kādu skandālu, kurā bija iekļuvis saskaņietis Maksims Tolstojs. Pirms divarpus gadiem stāstījām, ka vairāki Saskaņas biedri, kuriem bija uzsākti privātpersonas maksātnespējas procesi, pamanījās prāvas summas ziedot partijai. Viņu vidū arī Tolstojs, kurš Saskaņai un tai draudzīgām biedrībām īsā laikā bija atvēlējis 26 422 eiro, kas krietni pārsniedza viņa tā brīža uzrādītos ienākumus. KNAB pagaidām neatklāj, kas draud deputātam. Bet kā Nekā personīga apliecināja birojā - šobrīd tiekot lemts par pretlikumīga ziedojuma atmaksāšanu valsts budžetā, neprecizējot ziedojuma apmēru.

Kā mums apliecināja KNAB, tad pēc Saeimas vēlēšanām birojs saņēmis visu pieprasīto informāciju no soctīkliem un vietnēm internetā Youtube, Twiter un Facebook. Salīdzinot šos datus ar ziņām, ko birojam bija iesniegusi partija Saskaņa, nekāda krāpšanās nav tikusi atklāta. Lai arī internetā Saskaņai bija viena no skaļākajām un pamanāmākajām priekšvēlēšanu kampaņām.