Negaiss Zemgales mežos izpostījis 10 000 kubikmetru koku

 
©F64

Negaisa laikā, kas Latviju skāra otrdien, 11.jūnijā, Zemgales reģionā "Latvijas valsts mežiem" piederošajos mežos gāzta un lauzta koksne provizoriski 10 000 kubikmetru apmērā.

Kompānijas pārstāvji atzīmē, ka, apsekojot teritorijas, konstatēti vienlaidus postījumi atsevišķos meža masīvos Tumes, Jaunsātu un Smārdes pagastos, kā arī Kandavas novada Vānes pagastā uz austrumiem no Matkules. Postošākā aina ir pie Ventspils šosejas virzienā no Jaunmokām uz Pūri.

"Latvijas valsts mežu" pārstāvji arī norāda, ka, ņemot vērā silto laiku, koksnes izvākšana no meža tiks organizēta iespējami īsā termiņā, lai nepasliktinātos meža sanitārais stāvoklis un koksnes kvalitāte.

"Pašlaik "Latvijas valsts mežu" darbinieki intensīvi strādā, lai ar drona lidojumu palīdzību virs vējgāzes platībām precizētu vētras skarto teritoriju. Šādi iegūsim precīzākus datus, lai varētu organizēt nopostītās teritorijas sakārtošanu," informēja kompānijas Zemgales reģiona mežkopības vadītājs Sandris Upenieks.

Viņš arī atzīmēja, ka negaisa laikā spēcīgais vējš parasti lauž priežu stumbrus, pretēji eglēm un lapu kokiem, jo priedēm minerālaugsnēs veidojas spēcīga mietsakne, noturot to augsnē. "Nosusinātās slapjas kūdras augsnēs - kūdreņos - priede mietsakni neveido un stāv kā uz "vistas kājas", līdz ar to tur spēcīgais vējš tās, visticamāk, izgāzīs ar visām saknēm," piebilda Upenieks.

Vienlaikus "Latvijas valsts mežu" pārstāvji aģentūrai LETA atzina, ka pagaidām kompānijai nav informācijas par lieliem postījumiem tās apsaimniekotajos mežos Kurzemē un Vidzemē, kur arī plosījās vētra.

Jau ziņots, ka Latvijā otrdien, 11.jūnijā, plosījās stiprs negaiss, kā arī krita lieli krusas graudi, kuru diametrs vietām sasniedza pat piecus centimetrus. Vējš lielākos postījumus radīja Tukumā un tā apkaimē, kur, iespējams, pāri brāzās virpuļviesulis.