VVD: Ķīmiskais piesārņojums Zemgalē neapdraud iedzīvotājus

 
©F64 Photo Agency

Zemgalē izlieto bīstamo ķīmisko atkritumu piesārņojums ir lokāls un neapdraud iedzīvotājus, informēja Valsts vides dienestā (VVD).

VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča norādīja, ka VVD kliedē bažas par publiskajā telpā izskanējušo ziņu, ka Zemgales lauku piesārņošana ir izraisījusi reģionāla mēroga ekoloģisko katastrofu, jo tā neatbilst faktiskajai situācijai. Pirmie VVD saņemtie analīžu rezultāti un pieaicināto ekspertu atzinumi ļauj apgalvot, ka ķīmiskā viela, ar ko tika nolaistītas ceļmalu teritorijas Zemgalē, patlaban nerada tiešu apdraudējumu videi, tostarp gruntsūdeņiem. Piesārņojums tālāk neizplatās.

Vienlaikus Bukleviča pastāstīja, ka piesārņojums, kas satur gaistošus savienojumus, vislielāko bīstamību radīja tā izliešanas brīdī, kamēr viela bija koncentrēta. Tāpēc iedzīvotājiem ir jāizvairās nonākt tiešā saskarē ar piesārņoto grunti - to aiztikt, ieelpot un pārvietoties pa to. Atrašanās tuvumā tai nav bīstama.

Saskaņā ar Buklevičas teikto, VVD inspektori turpina apzināt un uzraudzīt piesārņojuma rezultātā cietušās vietas, dodoties regulārās pārbaudēs. Vides inspektori veica pārbaudes arī pēc lietus un pārliecinājās, ka piesārņotās platības nav palielinājušās.

Bukleviča arī pastāstīja, ka VVD ir noskaidrojis par piesārņošanu atbildīgo uzņēmumu, taču to neatklāja. Vienlaikus viņa norādīja, ka sanācijas eksperti nosaka labākās metodes piesārņojuma likvidēšanai.

Tāpat VVD informē, ka, ievērojot konstatēto vides pārkāpumu nopietnību, VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga pirmo reģionālo vizīti ieplānojusi Jelgavas reģionālajā vides pārvaldē. Trešdien, 19.jūnijā paredzēta tikšanās ar pašvaldības un policijas pārstāvjiem par kopīgu rīcību teritoriju sakārtošanā. Pēc šīs sarunas notiks preses konference, kurā tiks sniegta detalizētāka informācija par vides stāvokli un VVD rīcībām.

Jau vēstīts, ka maija beigās VVD inspektori un policijas darbinieki aizturējuši vides piesārņotāju, kurš Zemgalē ceļmalas nolējis ar indīgu šķidrumu. Pēc divu dienu novērošanas, VVD Jelgavas reģionālā vides pārvalde kopīgi ar Valsts policijas (VP) darbiniekiem aizturēja vides piesārņotāju, kas no automašīnas ar indīgām ķīmiskām vielām bija nolaistījis ceļmalas Jelgavas un Bauskas novadā vairāku kilometru garumā. Par konstatēto pārkāpumu sākts kriminālprocess.

VVD maijā saņēma vairākas sūdzības no iedzīvotājiem par nezināma šķidruma nonākšanu vidē. Veicot pārbaudes, inspektori konstatēja, ka nezināmas izcelsmes šķidrums ar ķīmiskām vielām raksturīgu smaku nonācis vidē Rundāles novada Viesturu pagastā, Bauskas novada Mežotnes pagastā, Ozolnieku novada Salgales pagastā, Jelgavas novada Jaunsvirlaukas un Vircavas pagastos un Tērvetes novada Augstkalnes pagastā.

Ar šķidrumu bija nolaistītas autoceļu malas, tai skaitā, vairākās vietās arī autoceļiem pieguļošās teritorijas, skaidroja iestādē.

Pēc VVD speciālistu sākotnējā vērtējuma, izlietais šķidrums satur cianīdjonus un tā izcelsme ir Olaines ķīmiskā rūpnīca "Biolars". Reaģējot uz notikušo, VVD ir izdevis lēmumu - brīdinājumu par AS "Olaines ķīmiskās rūpnīcas "Biolars"" darbības iespējamo daļēju apturēšanu - porofora ražošanas pārtraukšanu.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Biolars" 2017.gadā strādāja ar 15,333 miljonu eiro apgrozījumu un guva 1,072 miljonu eiro peļņu. Uzņēmuma patiesais labuma guvējs ir tā akcionārs Pāvels Daņilko.