Šī gada martā vidējais atalgojums ārstam vienā darba vietā bija vidēji 1340 eiro, bet vecākajai medicīnas māsai - vidēji 1000 eiro pirms nodokļu nomaksas, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) informācija par darba vietām atbilstoši profesiju klasifikatoram.
Kā liecina VID informācija, šī gada martā ārsts vidēji vienā darba vietā nostrādāja 95 stundas par vidējo stundas tarifa likmi 14,10 eiro apmērā. Pirms gada martā šīs profesijas pārstāvis nostrādāja vidēji 99 stundas par 12,39 eiro likmi, veidojot algu 1230 eiro apmērā. Saskaņā ar VID datiem ārsta alga gada laikā pieaugusi par apmēram 9%.
Ārstu vidū atalgojums un tā pieaugums gan atšķiras. Piemēram, ģimenes jeb vispārējās prakses ārstu atalgojums vienā darba vietā šī gada martā par 135 stundām bija 1340 eiro, bet pirms gada šajā periodā - 1200. Gada laikā ģimenes ārsta atalgojums pieaudzis par 11,7%.
Tikmēr urologs martā vienā darba vietā saņēma 1160 eiro, kas ir par 6,4% vairāk nekā pirms gada. Urologs martā vienā darba vietā strādājis 54 stundas, kas ir par divām stundām mazāk nekā pērn.
Neatliekamās medicīnas ārsts martā saņēma 1750 eiro, kas ir par 19% vairāk nekā pirms gada. Vienlaikus svarīgi atzīmēt, ka šajā profesijā ievērojamāk samazinājies arī vidējais darba stundu skaits mēnesī vienai darba vietai, proti, šogad neatliekamās medicīnas ārsts mēnesī nostrādāja 139 stundas, bet pirms gada - 156 stundas.
Atsevišķiem ķirurgiem vērojams lielāks atalgojums nekā vidēji nozarē, piemēram, martā asinsvadu ķirurgs, strādājot 95 stundas, saņēma 3340 eiro, kas ir par 25,1% vairāk nekā pirms gada. Savukārt sirds ķirurgs saņēma 4040 eiro, kas ir par 20 eiro mazāk nekā pirms gada. Sirds ķirurga profesijā ievērojami samazinājies arī vienā darba vietā nostrādāto stundu skaits, jo šogad martā asinsvadu ķirurgs nostrādāja 148 stundas, bet pirms gada - 171 stundu.
Neiroķirurgu atalgojums martā vidēji bija 1610 eiro, kas ir par 1,3% vairāk nekā pirms gada. Vienlaikus šajā profesijā par astoņām samazinājies arī stundu skaits vienā darba vietā.
Tikmēr šogad martā, salīdzinot ar 2018.gadu, nedaudz samazinājies onkologu ķīmijterapeitu atalgojums. Ja šī gada martā šis speciālists saņēma 1340 eiro par 100 stundu darbu, tad pirms gada šajā mēnesī 1390 eiro par 104 stundu darbu.
Nozarē nereti bažas izteiktas par psihiatru, tostarp bērnu psihiatru nodrošinājumu. Martā psihiatrs par darbu vienā vietā saņēma 1270 eiro, kas ir par 24,5% vairāk nekā pirms gada šajā mēnesī. Tikmēr bērnu psihiatru atalgojums šogad martā samazinājies par 70 eiro un bija 720 eiro par 64 stundu darbu, kaut nedaudz samazinājies arī nostrādāto stundu skaits vienā darba vietā.
Darba samaksas palielinājums ietekmējis arī ārstus rezidentus, kuru atalgojums martā bijis 1290 eiro, kas ir par 12,2% vairāk nekā pērn attiecīgajā mēnesī. Rezidentiem nedaudz samazinājies arī vienā darba vietā nostrādāto stundu skaits - šī gada martā rezidenti strādājuši 165 stundas.
Vecāko medicīnas māsu atalgojums martā bija 1000 eiro, kas ir 13,6% vairāk nekā pirms gada šajā periodā. Māsas par šo atalgojumu strādājušas vidēji 142 stundas mēnesī.
Onkologi iepriekš pauduši bažas par onkoloģijas māsu nodrošinājumu, un šīs specialitātes māsa martā saņēma 1150 eiro, kas ir par 23,7% vairāk nekā pirms gada. Onkoloģijas māsas, lai saņemtu šādu atalgojumu mēnesī vienā vietā strādāja 140 stundas, kas ir nedaudz mazāk nekā pirms gada.
Vecmātes atalgojums martā bija 1100 eiro, kas ir par 11,1% vairāk nekā pirms gada. Vecmātes šādu atalgojumu saņēma par 135 stundu darbu.
Tikmēr ārsta palīgs par 137 stundu darbu martā saņēma 940 eiro, kas ir par 6,8% vairāk nekā pērn, strādājot 142 stundu darbu.
Kā liecina Veselības ministrijas (VM) iepriekš apkopotā informācija par mediķu atalgojumu, šogad sertificēts ārsts par slodzes darbu bez piemaksām saņems 1079 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet sertificēta māsa - 714 eiro.
Pērn sertificēts ārsts par slodzes darbu bez piemaksām saņēma 899 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet māsa 595 eiro, proti, par 20% mazāk nekā šogad.
Pagājušā gada beigās Saeima un valdība veica vairākus soļus, lai palielinātu mediķu darba samaksu par 20% no šī gada janvāra. Saeima pieņēma grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, nosakot valdībai uzdevumu rast finansējumu mediķu atalgojuma palielināšanai turpmākos trīs gadus. Savukārt valdība pieņēma mediķu atalgojuma palielināšanai nepieciešamos grozījumus Ministru kabineta noteikumos.
Pēc ministrijas aprēķiniem, šogad sertificēts ārsts par slodzes darbu ar piemaksām saņems vidēji 1856 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet reģistrēts ārsts jeb rezidents - 1350 eiro. Sertificēta māsa un ārsta palīgs par slodzi ar piemaksām šogad vidēji saņems 1114 eiro, bet reģistrēta māsa vai ārsta palīgs - 810 eiro.
Vienlaikus ministrijā uzsver, ka konkrētu atalgojuma apmēru māsām un ārstiem nosaka tieši ārstniecības iestādes. Nacionālais veselības dienests, slēdzot līgumus ar ārstniecības iestādēm, gan norāda, ka VM piešķirtais finansējums paredzēts darba samaksas palielināšanai mediķiem, kuru darba samaksa nepārsniedz četras vidējās mēnešalgas tautsaimniecībā.