Vai "Google" lēmums par "Huawei" tehnoloģijām skars Latvijas iedzīvotājus?

 
©AFP/Scanpix

ASV interneta tehnoloģiju uzņēmuma "Google" lēmums saraut saites ar Ķīnas elektroierīču ražotāju "Huawei", varētu skart Latvijas iedzīvotājus, ja abas puses nespēs vienoties, taču šādā gadījumā tas attieksies uz nākotnes iekārtām, bet ne tām, kas jau ir pieejamas tirgū, atzina mobilo sakaru operatoru pārstāvji.

"Tele2" pārstāvis Oskars Fīrmanis aģentūrai LETA sacīja, ka "Google" un "Huawei" nesaskaņas nav ikdienišķa situācija, taču "Google" lēmums, ierobežot operētājsistēmu "Android", attiecas tikai uz nākotnes iekārtām, bet ne tām, kas jau ir saražotas un pieejamas tirgū.

Tādēļ tiem klientiem, kuri pašlaik izmanto "Huawei" telefonus, nav pamata satraukties. "Mēs uzturam regulārus kontaktus ar "Huawei" pārstāvjiem un esam gatavi reaģēt, ja tas skars mūsu klientus," viņš teica.

Fīrmanis piebilda, ka abu kompāniju nesaskaņas var skart Latvijas iedzīvotājus, ja netiks panākta vienošanās starp "Huawei" un ASV, un paliks spēkā visi tie ierobežojumi, kas ir publiski izskanējuši. Proti, tas var atsaukties uz jauno "Huawei" viedtelefonu modeļu pieejamību Latvijā. Patlaban gan izdarīt kaut kādus konkrētus secinājumus būtu pāragri, jo situācija faktiski mainās pa dienām.

"Bite Latvija" tehniskais direktors Gints Butens sacīja, ka "Bite Latvija" tīkla drošības sistēmas nav identificējušas nekādus drošības riskus, tāpēc patlaban nav pamata apšaubīt "Huawei" tehnoloģiju drošību. "Tāpat līdz šim mēs neesam saņēmuši nekādu informāciju par potenciālajiem drošības apdraudējumiem no mūsu sadarbības partneriem vai vadošajām telekomunikāciju kompānijām, piemēram, "Deutche Telekom", "Elisa", "Orange", "Telia Sonera", "Vodafone", kas arī sadarbojas ar "Huawei" tīkla attīstības jautājumos," viņš norādīja.

Vienlaikus Butens atzīmēja, ka "Bite Latvija" seko līdzi jaunumiem šajā konfliktā. "Ja mums radīsies pamatoti iemesli apšaubīt mūsu tehnoloģiju piegādātāju uzticamību vai Latvijas drošības iestādes noteiks liegumu kādam no piegādātājiem, mēs rīkosimies atbilstoši situācijai," viņš teica.

Runājot par neseno "Google" paziņojumu ierobežot "Android" operētājsistēmu "Huawei" tehnoloģijām, Butens uzsvēra, ka ierīču tehnoloģiskās iespējas nodrošina ražotājs, nevis mobilo sakaru operators. Līdz ar to jautājumi, kas skar jebkura ražotāja ierīču tehnoloģiskās iespējas un nodrošinājumu, piemēram, operētājsistēmu, nav mobilo sakaru operatora kompetencē, bet gan paša ražotāja pārziņā.

Savukārt "Latvijas mobilā telefona" (LMT) pārstāvis Valdis Jalinskis aģentūrai LETA norādīja, ka nekādus tiešus vai netiešus aicinājumus attiecībā uz "Huawei" viedtālruņu pārdošanas un vai izmantošanas ierobežošanu kompānija nav saņēmusi.

Jalinskis atzīmēja, ka, atbilstoši informācijai, kas patlaban ir LMT rīcībā, visu pieejamo "Huawei" tālruņu modeļu lietošana ietekmēta netiks. Taču nav informācijas par to, kā būs ar jaunajiem modeļiem, kurus šis ražotājs vēl tikai plāno izlaist.

LETA jau ziņoja, ka "Google", kura operētājsistēma "Android" darbojas lielākajā daļā pasaules viedtālruņu, paziņoja, ka sāk saraut saites ar "Huawei", ko Vašingtona, ASV, uzskata par draudu nacionālajai drošībai.

Turpinoties tirdzniecības karam ar Pekinu, ASV prezidents Donalds Tramps aizliedzis iesaistīties ASV uzņēmumiem tirdzniecības darījumos telekomunikāciju jomā ar ārvalstu uzņēmumiem, kas atbilstoši Vašingtonas vērtējumam rada draudus Savienoto Valstu nacionālajai drošībai. Šie soļi ir vērsti pret Ķīnas "Huawei", kuru ASV Tirdzniecības ministrija iekļāvusi to kompāniju vidū, ar kuriem ASV uzņēmumi var veikt tirdzniecību vienīgi tad, kad ir saņemta "zaļā gaisma" no varasiestādēm. Aizliegums attiecas arī uz tehnoloģiju nodošanu.

Šim solim varētu būt dramatiskas sekas, jo "Google" tāpat kā visiem tehnoloģiju uzņēmumiem ir jāsadarbojas ar viedtālruņu ražotājiem, lai nodrošinātu, ka tā sistēmas ir savietojamas ar ražotāju iekārtām. "Google" būs jāaptur darījumi ar "Huawei", kas paredz tādas aparatūras un programmatūras nodošanu un tehnisko pakalpojumu sniegšanu, kas nav publiski pieejami, un tas nozīmē, ka "Huawei" varēs izmantot tikai atvērtā pirmkoda programmatūru, ziņu aģentūrai AFP skaidroja avots, kas pazīstams ar šīm norisēm.

"Huawei" vairs nebūs piekļuves "Google" patentētajām lietotnēm un pakalpojumiem, arī e-pasta pakalpojumam "Gmail".

"Huawei" šos jaunumus pagaidām nav komentējis.

"Huawei" savā publicētajā oficiālajā paziņojumā norādīja, ka turpinās sniegt drošības atjauninājumus un pēcpārdošanas pakalpojumus visiem esošajiem "Huawei" un "Honor" viedtālruņu un planšetdatoru produktiem, kas jau tikuši pārdoti vai atrodas noliktavās visā pasaulē, kā arī turpinās veidot drošu un ilgtspējīgu programmatūras ekosistēmu, lai lietotājiem visā pasaulē nodrošinātu tikai pašu labāko pieredzi.

Jau ziņots, ka ASV un vairākas citas valstis ierobežojušas "Huawei" ražojumu lietošanu, galvenokārt telekomunikāciju infrastruktūrā, norādot ka šis uzņēmums ir tuvs Ķīnas valdībai un tā ražojumi var tikt izmantoti nesankcionētai informācijas iegūšanai. "Huawei" noraida šādas apsūdzības.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!