Valsts drošības dienests (VDD) kopumā saņēmis 20 tā dēvētos signālus par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu norisē.
Dienestā norādīja, ka noslēgusies pārbaude par diviem signāliem, kas bija saistīti ar iespējamu prettiesisku vēlētāju ietekmēšanu, un vienu signālu par tā dēvēto balsu pirkšanu, kur informācija neapstiprinājās. Vienā gadījumā par iespējamu tā dēvēto balsu pirkšanu pārbaude vēl turpinās.
VDD norādīja, ka līdz šim neviens kriminālprocess nav uzsākts. Vienlaikus nevar izslēgt, ka VDD pārbaudāmu informāciju turpinās saņemt arī pēc vēlēšanām.
Šobrīd noslēgusies pārbaude arī par signāliem, kas bija saistīti ar vēlēšanu organizatoriskiem jautājumiem vēlēšanu dienā, un tajos netika konstatētas noziedzīga nodarījuma pazīmes. Par iespējamām nepilnībām tika informētas attiecīgās vēlēšanu komisijas un Centrālā vēlēšanu komisija (CVK).
Līdzīgi kā iepriekšējās vēlēšanās, šajās vēlēšanās vairāk tika saņemta informācija tieši par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanu norisē. Par iespējamu prettiesisku vēlētāju ietekmēšanu, tajā skaitā iespējamiem balsu pirkšanas gadījumiem, tika saņemti četri signāli. Savukārt par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanu norisē kopumā tika saņemti 16 signāli.
VDD pateicas iedzīvotāju izrādītajai pilsoniskajai iniciatīvai, informējot dienestu par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanu norises laikā.
Minētā informācija apkopota par laika posmu pirms vēlēšanām, kā arī šodien līdz plkst.20.
Jau ziņots, ka dienests intensīvā režīmā veic pasākumus, lai savlaicīgi identificētu un novērstu iespējamos riskus brīvu un demokrātisku EP vēlēšanu norisei Latvijā. VDD kā pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienesta kompetence aptver kā ārvalstu radītu, tā iekšēju apdraudējumu identificēšanu un mazināšanu.
Patlaban VDD nav ieguvis informāciju par tiešiem un sistemātiskiem ārvalstu centieniem ietekmēt EP vēlēšanu norisi Latvijā.
VDD atgādina, ka par apzinātu prettiesisku kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus vai tikt ievēlētai, ir paredzēta kriminālatbildība. Tāpat Krimināllikumā ir noteikta atbildība par apzinātu balsu nepareizu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu.
Par gadījumiem, kad personai ir solīts samaksāt vai piesolīti labumi par balsi, iedzīvotāji aicināti ziņot VDD pa tālruni 67 208 964, e-pastu "dd@vdd.gov.lv" jebkurā diennakts laikā.
Vienlaikus VDD aicina informēt arī par citiem gadījumiem, kad pastāv aizdomas par pretlikumīgām darbībām saistībā ar vēlēšanu norisi, piemēram, apzināti nepareizu balsu saskaitīšanu par labu kādai partijai vai deputāta kandidātam. VDD aicina personas, kurām ir šāda veida informācija, iespēju robežās konstatēt pēc iespējas precīzākas pārkāpumu detaļas. VDD garantē informācijas avota konfidencialitāti.
Savukārt priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības un aģitācijas materiālu izvietošanas noteikumu ievērošanas kontroli veic Valsts policija un pašvaldības policija. Līdz ar to gadījumā, ja iedzīvotāju rīcībā ir informācija par skrejlapām, kas tiek izplatītas vēlēšanu dienā, par laicīgi nenoņemtām priekšvēlēšanu reklāmām vai vēlētāju aģitēšanu pie iecirkņiem, VDD aicina vērsties Valsts policijā vai attiecīgās pilsētas pašvaldības policijā. VDD atgādina, ka aģitācija ir aizliegta ne tikai pašā vēlēšanu dienā, bet arī dienu pirms vēlēšanām.
Gadījumos, ja ir informācija par priekšvēlēšanu aģitācijas un slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas finansēšanas ierobežojumu neievērošanu, iedzīvotāji var ziņot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam pa tālruni 67 356 161 vai mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB".