Tirgū nonācis pirmšķirīgs Triju Zvaigžņu ordenis

 
©Publicitātes foto

Triju Zvaigžņu ordenis ir Latvijas Republikas augstākais civilais apbalvojums, un I šķiras ordenis ir tas lielākais retums, kas piešķirts galvenokārt valstu prezidentiem un tikai dažkārt izcilākiem pašmāju sabiedriskajiem darbiniekiem. Šobrīd tāds pirmskara laikā piešķirts retums nonācis faleristikas entuziastu tirgū, kur andelējas ordeņu un apbalvojumu kolekcionāri.

Šī nav pirmā reize, kad Triju Zvaigžņu ordenis nonāk pārdošanā, taču I šķira gan nav manīta. Par pašu pirmo pārdošanā nonākušo ordeni Neatkarīgā rakstīja 2010. gadā. Tas bija IV šķiras ordenis, ko lielākā skaitā piešķīra laika posmā no 1925. līdz 1940. gadam. Kopumā pirmskara Latvijā to bija saņēmuši 2194 iedzīvotāji. Ordenis tika pārdots interneta izsoļu portālā par sākuma cenu 220 latu. Par apstākļiem, kā apbalvojums nonācis līdz pārdošanai, izsoļu nams neko nezināja vai arī negribēja stāstīt.

Valsts prezidenta kanceleja toreiz brīdināja, ka ordeņu iegādei jāpievērš īpaša uzmanība, jo tie var būt zagti.

Tagad sludinājumu portālā pārdošanā izliktais I šķiras ordenis tiek piedāvāts par 5000 eiro. Cena likumsakarīgi augstāka, jo līdz 1940. gadam to saņēma vien 298 personas. Vai tas ir legālas izcelsmes, pārbaudīt faktiski nav iespējams, nelietojot kriminālistikas metodes. Ordeņu kapitula sekretāre Maira Sudrabiņa skaidro, ka šis, pēc fotogrāfijām skatoties, ir pirms kara darināts, un sākotnēji ordeņi netika numurēti. Teorētiski vēsturiskais apbalvojums var būt nonācis tirgū arī legālā ceļā - piemēram, ja īpašnieks gājis bojā kara laikā vai padomju represijās, bet mantotāji vai atradēji neizrādīja pienācīgu cieņu konkrētā ordeņa stāstam un tas nonāca pie kolekcionāriem.

Neatkarīgā rakstiski sazinājās ar konkrētā ordeņa tirgotāju. Ņemot vērā sludinājumā pieļauto faktoloģisko kļūdu par ordeņa piešķiršanas statistiku atjaunotajā Latvijā, jādomā, ka šis krājējs nav liels speciālists un arī neapzinās ordeņa patieso vērtību. Aprakstā gan minēts, ka tieši šāds apbalvojums vēl nekad nav tirgots: «Pirmoreiz pārdošanā tiek izlikts viens no šiem ordeņiem - I šķiras Triju Zvaigžņu ordenis ar lenti, kā arī lielā ordeņa zvaigzne un «podziņa» (pie parastā uzvalka spraužamais krustiņš rozetē) oriģinālajā kastītē. Komplektā nav tikai pie smokinga spraužamā mazā krustiņa lentītē - tas iepriekšējam īpašniekam ir ticis nozagts.»

Ordeņa saņēmēja stāstu pārdevējs neatklāj - tas esot zināms pietiekami detalizētā versijā, taču jau minētās numerācijas trūkuma dēļ nekādi neesot pierādāms. Acīmredzot ordeni komplektā ar vēsturiskā stāsta versiju saņems tas «nopietnais interesents», kurš samaksās prasīto summu.

Ordeņa apraksts

1924. gada 25. martā pirmais Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja Likumu par Triju Zvaigžņu ordeni, un pirmoreiz Triju Zvaigžņu ordenis - I šķira - tika piešķirts 1925. gada 24. februārī Jānim Čakstem un Zigfrīdam Meierovicam, abiem ordeņa iedibinātājiem, bet trīs dienas vēlāk ar to tika apbalvots Kārlis Ulmanis un Rainis.

Ordeņa meta autors bija tēlnieks Gustavs Šķilters.

Triju Zvaigžņu ordeņa zīme ir baltas emaljas Maltas tipa krusts ar zeltītu apmali. Krusta aversa centrā atrodas zilas emaljas medaljons stilizētā zeltītā aplokojumā. Medaljona vidū ir trīs piecstaru zelta zvaigznes, kuras simbolizē vēsturisko Latvijas reģionu - Kurzemes, Vidzemes un Latgales teritorijas apvienošanos zem vienas republikas karoga. Krusta reversa centrā ir zeltīts medaljons ar devīzi «Per aspera ad astra» aplokojumā un ierakstu medaljonā «Latvijas Republika - 1918. gada 18. novembris».

Pirmās šķiras Triju Zvaigžņu ordeņa statistika

No 1920. gada līdz 1940. gada jūnijam piešķirti - 298

No 1995. gada līdz 2019. gadam piešķirti - 100

Gunta Ulmaņa prezidentūrā - 20

Vairas Vīķes-Freibergas prezidentūrā - 48

Valda Zatlera prezidentūrā - 13

Andra Bērziņa prezidentūrā - 9

Raimonda Vējoņa prezidentūrā - 10

Dati: prezidents.lv

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!