VIDEO: Kādu postu var radīt auto izraisītā turbulence

© Publicitātes foto

Droša intervāla neievērošana, pārāk tuvu apbraucot velosipēdistu, rada ne vien sadursmes risku, bet arī iespēju auto izraisītajiem gaisa virpuļiem gāzt velosipēdistus uz apmalēm un grāvjos. Tas var rezultēties ne tikai lauztos kaulos, bet arī citās traumās.

Tāpat kā aiz peldošas laivas var novērot ūdens virmošanu un virpuļus, arī aiz braucošas automašīnas rodas haotiski gaisa virpuļi, ko dēvē par turbulenci. “Tā ir neatņemama automašīnu un citu lielu, ātru priekšmetu kustības izpausme. Ikviens automobilis aiz sevis atstāj gaisa virpuļu jūkli, kas kļūst arvien intensīvāks, pieaugot auto kustības ātrumam.

Šis efekts ir īpaši izteikts kravas auto un autobusiem. Intensīvā, turbulentā gaisa plūsmā nokļuvuši gājēji un riteņbraucēji tiek purināti, kā rezultātā viņš var zaudēt līdzsvaru, negaidīti mainīt kustības virzienu un iekļūt satiksmes negadījumā,” turbulences spēku skaidro Mg. Phys. Kristaps Bergfelds, Latvijas Universitātes Fizikas nodaļas pētnieks.

Turbulenci izslēgt nevar, taču no tās ir iespējams turēties pa gabalu. Tieši tāpēc kampaņa “Tuvāk NĒ!” skaidro “drošas telpas” principu ceļu satiksmē - automobilim apsteidzot velobraucēju, svarīgi ievērot drošu intervālu - pilsētā vismaz 1 metru, savukārt ārpus apdzīvotām vietām - vismaz 1.5 metrus.

Satiksmes drošības kampaņu “Tuvāk NĒ!” organizē CSDD sadarbībā ar Valsts policiju; kampaņu atbalsta apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa), kā arī Latvijā lielākais degvielas mazumtirdzniecības uzņēmums “Circle K”.

Latvijā

Aizritējis Latvijā spēkā esošā banku virspeļņas nodokļa jeb “solidaritātes iemaksas” pirmais ceturksnis. Ar šo jauno nodokli paredzēts stimulēt kreditēšanu – nodokļa summa samazinās atkarībā no banku kreditēšanas aktivitātes. Tomēr bankas joprojām ir pesimistiskas. “nra.lv” aptaujāja vairākus nozares lielākos spēlētājus. Viņi skaidroja, kāpēc netic, ka jaunais likums darbosies tā, kā tas bija iecerēts.

Svarīgākais