34 rezerves karavīri sodīti par neierašanos uz mācībām; sods no 10-70 eiro

© Lauris Aizupietis/ F64 Photo Agency

Šogad par neierašanos uz mācībām minimālie naudas sodi piemēroti 34 rezerves karavīriem, liecina apkopotā informācija par tiesas spriedumiem.

Administratīvā pārkāpuma protokolu pēc Nacionālo bruņoto spēku sniegtajiem materiāliem noformē Valsts policija, kas administratīvā soda piemērošanu nodod tiesai.

Šogad pieņemtie dažādu reģionu tiesu spriedumi liecina, ka dažāda apmēra minimālus naudas sodus saņēmuši 34 rezerves karavīri. Piemērotie naudas sodi bijuši robežās no 10 līdz 70 eiro. Tikai vienā gadījumā rezerves karavīram piemērots 300 eiro sods, taču šajā situācijā arī pārkāpums bijis smagāks, proti, viņš pārkāpumu izdarījis atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda piemērošanas.

Lielākā daļa spriedumu liecina, ka personas uz tiesas sēdi nav atnākušas un par neierašanās iemesliem tiesas nav informējušas.

Atsevišķos gadījumos sodītie tiesai paskaidrojuši, ka mācības nav apmeklējuši, jo jutušies slimi, bet nav devušies pie ārsta. Tāpat pārkāpēji atzinuši, ka dzīvo ārzemēs vai strādā uz kuģa jūrā. Viens no sodītajiem paskaidrojis, ka pēc laulību noslēgšanas atradies medus mēnesī un aizmirsis paskaidrot radušos situāciju. Vienā gadījumā pārkāpēja atzinusi, ka mācības nav apmeklējusi, jo vēlas saudzēt veselību, un viņas prioritāte ir jaunais darbs.

Divos gadījumos tiesas izbeigušas lietvedības administratīvā pārkāpuma lietās.

Administratīvo pārkāpumu kodeksā par rezerves karavīra neierašanos uz kārtējām vai pārbaudes militārajām mācībām paredz naudas sodu līdz 210 eiro. Konkrētās normas otrais pants paredz, ka par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, var piemērot līdz 350 eiro lielu naudas sodu.

Jau ziņots, ka rezerves karavīru uz kārtējām vai pārbaudes mācībām neiesauc veselības stāvokļa dēļ vai tad, ja viņš ir apgādājamu ģimenes locekļu vienīgais apgādnieks vai viņa apgādībā ir ne mazāk kā divi pirmsskolas vecuma bērni. Uz rezerves karavīru mācībām neiesauc arī rezerves karavīru, kurš dien Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē. Tāpat neiesauc rezerves karavīru, kurš ir aizdomās turētais vai apsūdzētais kriminālprocesā par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, ir sodīts par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Rezerves karavīri ir karavīri, kas atvaļināti no profesionālā dienesta Latvijas bruņotajos spēkos un nav noņemti no militārā dienesta uzskaites, kā arī zemessargi pēc līguma par dienestu Zemessardzē izbeigšanas, ja viņi nav sasnieguši maksimālo vecumu dienestam bruņoto spēku rezervē.

Rezerves karavīru var iesaukt uz kārtējām vai pārbaudes militārajām mācībām Nacionālo bruņoto spēku vienībās. To laikā rezerves karavīrs pilda aktīvo dienestu, viņam ir karavīra statuss, un mācību laiks tiek ieskaitīts viņa izdienas stāžā.

NBS regulāri rīko rezerves karavīru mācības.

Latvijā

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir jāļauj ieviest atšķirīgus un konkrētās valsts klimatiskajiem apstākļiem atbilstošus pasākumus, aģentūrai LETA pauda biedrības "Zemnieku saeima" ārpolitikas eksperts un Apvienības par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi valdes loceklis Valters Zelčs.