Latvija Uzbekistānai humāno palīdzību nepiešķirs

Tā kā Uzbekistānas pierobežas reģionā ar Kirgizstānu ārkārtējā humānā krīze ir beigusies un bēgļi ir devušies atpakaļ uz savām pastāvīgajām dzīvesvietām, Uzbekistānas Ārlietu ministrija noraidīja Latvijas valdības piedāvāto humāno palīdzību 50 000 latu apmērā.

Sekojoši valdība pieņēmusi lēmumu nepiešķirt humāno palīdzību Uzbekistānai, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

28.jūnijā ĀM saņēma informāciju no Uzbekistānas valdības, ka ārkārtējā humanitārā krīze Uzbekistānā ir beigusies, bēgļi ir atgriezušies savās dzīvesvietās un pierobežas reģions ar Kirgizstānu vairs netiek uzskatīts par krīzes zonu. Vienlaikus tika izteikta pateicība par Latvijas valdības labo gribu piešķirt humāno palīdzību, bet sekojoši Ministru kabineta 6.jūlija sēdē tika pieņemts lēmums atzīt 21.jūnija lēmumu par humānās palīdzības piešķiršanu Uzbekistānai par aktualitāti zaudējušu.

Jau ziņots, ka 21.jūnijā valdība atbalstīja humānās palīdzības sniegšanu Uzbekistānai, piešķirot 50 000 latu. Līdzekļus bija plānots piešķirt, lai Uzbekistānai palīdzētu risināt ārkārtējo humāno situāciju, kas izveidojusies, bēgļiem masveidā plūstot no Kirgizstānas pāri robežai uz Uzbekistānu.

Ņemot vērā civilos nemierus, kas tobrīd risinājās Kirgizstānā, tūkstošiem bēgļu šķērsoja robežu ar Uzbekistānu, izraisot ārkārtēju humāno situāciju valsts pierobežā. Uzbekistānas valdība oficiāli lūdza starptautisko humāno palīdzību bēgļu problēmu risināšanai.

ĀM skaidro, ka Latvijai bija svarīgi atsaukties šim lūgumam gan humāno, gan politisko apsvērumu dēļ. Proti, Latvijai ir ilggadējas draudzīgas un labas sadarbības attiecības ar Uzbekistānu, kā arī Taškentā atrodas vienīgā Latvijas vēstniecība Vidusāzijas reģionā, kurai ir reģiona vēstniecības statuss. Šā gada otrajā pusgadā Latvijas vēstniecība Uzbekistānā pārstāvēs Beļģiju kā Eiropas Savienības prezidējošo valsti, bet no 2011.gada būs NATO kontaktvēstniecība.

Latvija Uzbekistānai bija iecerējusi nosūtīt pirmās nepieciešamības preces. Humānās palīdzības sniegšanu būtu bijis jākoordinē un jānodrošina LĀM.

Pēc Uzbekistānas valdības sagatavotā vajadzību saraksta, LĀM piedāvāja nodrošināt bēgļu nometnes ar pirmās nepieciešamības precēm, piemēram, pārtikas produktiem (rīsiem, makaroniem, miltiem, cukuru, tēju, kartupeļiem, dzeramo ūdeni u.c.) vai medikamentiem (antidepresantiem, pretsāpju līdzekļiem, antibiotikām, vakcīnām u.c.). LĀM norādīja, ka saistībā ar iespējamo pārtikas preču piegādi ir jāņem vērā paaugstinātie riska faktori un sarežģītākas loģistikas piesaiste, taču medikamentu sūtījums ir relatīvi viegli realizējams un nodrošina maksimālu iespēju sasniegt mērķi, proti, ātri nodrošināt bēgļu nometnes ar pirmās nepieciešamības medikamentiem.

Eiropas Komisija ir pieņēmusi lēmumu par palīdzības sniegšanu 5 miljonu eiro (3,51 miljonu latu) apmērā nemieros cietušajiem uzbekiem un kirgīziem. Arī Sarkanais Krusts un dažādas ANO organizācijas jau ir nosūtījušas humānās palīdzības kravas Uzbekistānai.

Latvijā

Valsts drošības dienests (VDD) 29. novembrī rosinājis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni par palīdzību Krievijas specdienestam pret Latviju vērstā darbībā, tā uzdevumā veicot Latvijai svarīgas piemiņas vietas apgānīšanu.

Svarīgākais