Latvijas Pasts gatavojas Brexit; uzzini kā mainīsies vēstuļu un paku cenas

© f64

Ievērojot tuvojošos Lielbritānijas izstāšanās datumu no Eiropas Savienības 2019. gada 29. martā un patlaban pieejamo informāciju par iespējamajiem variantiem pasta sūtījumu piegādē un saņemšanā no šīs valsts, kā reāli tiek izskatīti divi potenciālie scenāriji: bez vienošanās starp Lielbritāniju un Eiropas Savienību (ES) un ar attiecīgu vienošanos. Bez vienošanās sūtījumu apmaiņai ar Lielbritāniju tiks piemēroti tie paši nosacījumi, kādi ir spēkā ar jebkuru citu valsti ārpus ES, savukārt vienojoties būtu jāfiksē virkne nosacījumu pasta sūtījumu apmaiņā starp ES un Lielbritāniju. Taču patlaban nav skaidrības ne par vienu no minētajiem variantiem.

Ja vienošanās starp Lielbritāniju un ES Brexit sakarā netiek panākta, sūtījumu apmaiņai ar šīs valsts pasta operatoriem tiks piemērotas visas tās pašas procedūras un tarifi, kas attiecas uz jebkuru citu valsti ārpus ES. Pastkartēm, bandrolēm, vēstulēm un sīkpakām uz Lielbritāniju šādā variantā tarifi mainītos, piemērojot tos atbilstoši sūtījumiem uz valstīm ārpus ES.

Piemēram, pastkartes nosūtīšana no Latvijas uz ES valstīm patlaban maksā 0,64 eiro, bet uz jebkuru citu valsti - 0,71 eiro; vienkāršas A klases vēstules ar svaru 20-50 gramu nosūtīšana uz ES valstīm izmaksā 0,78 eiro, bet uz citām valstīm - 0,85 eiro; 20-50 gramu smagas vienkāršas A klases bandroles nosūtīšana uz ES - 0,85 eiro, bet ārpus ES - 1,28 eiro; A klases sīkpakas nosūtīšana ar svaru līdz 50 gramiem ES teritorijā - 1,85 eiro, bet uz pārējām valstīm - 1,99 eiro. Lielbritānijas izstāšanās situācijā sūtījumiem uz šo valsti tiktu piemēroti nosūtīšanai ārpus ES norādītie tarifi arī attiecībā uz cita veida un klasifikācijas sūtījumiem - B klases sūtījumiem, cita svara sūtījumiem u.tml.

Attiecībā uz paku sūtījumiem līdz 10 kg tarifi no Latvijas uz Lielbritāniju vismaz sākotnēji nemainītos, bet sūtījumiem virs 10 kg tie samazinātos, jo tiktu piemērota 0% likme pievienotās vērtības nodoklim (PVN) līdzšinējā 21% vietā, nododot sūtījumu nosūtīšanai no Latvijas uz Lielbritāniju.

Patlaban starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, tajā skaitā Lielbritāniju, ir brīva preču aprite, kas tiks pārtraukta Brexit gadījumā bez vienošanās. Tas nozīmē, ka preču nosūtīšanai un saņemšanai no Apvienotās Karalistes juridiskajām un fiziskajām personām tiks piemērotas attiecīgas muitas procedūras un nodokļi. Nekomerciāli sūtījumi no Lielbritānijas ar vērtību līdz 45 eiro, kurus privātpersona sūtīs citai privātpersonai, netiks aplikti ar muitas nodokli. No muitas nodokļa un PVN būs atbrīvoti arī nelielas vērtības komerciāli sūtījumi, piemēram, pirkumi Lielbritānijas interneta veikalos, ja to vērtība nepārsniegs 22 eiro.

Ja komerciālu sūtījumu vērtība būs robežās no 22 līdz 150 eiro, saņēmējam Latvijā būs jāmaksā PVN, bet, ja pasta sūtījumā saņemto preču vērtība pārsniegs 150 eiro, būs jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN.

Bez vienošanās gaidāmas arī izmaiņas attiecībā uz eksprespasta (EMS) sūtījumiem uz un no Lielbritānijas - to piegādi gan vienā, gan otrā valstī paildzinās muitas pārbaudes, kuru termiņš patlaban nav nosakāms. Uz šiem sūtījumiem attieksies arī muitas nodokļa un PVN piemērošana.

Vienošanās gadījumā pasta sūtījumu apmaiņa starp Latviju un Lielbritāniju varētu notikt vai nu pamatojoties uz patlaban spēkā esošajiem līgumiem un noteikto kārtību, vai izstrādājot papildu nosacījumus un grozījumus.

Patlaban nav skaidrības ne par vienu no iespējamajiem turpmākās pasta sūtījumu satiksmes modeļiem starp ES valstīm un Lielbritāniju. Tiklīdz būs zināmi politiskie lēmumi attiecībās starp ES un Lielbritāniju, arī attiecīgo valstu pasta operatoriem būs iespēja precizēt savu turpmāko darbību pēc 2019.gada 29.marta, un Latvijas Pasts nekavējoties informēs savus klientus un plašāku sabiedrību.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais