"Huawei" spiegu skandāla atbalsis Latvijā: "Bite" no aizdomīgā ražotāja atteikties negrib

© Reuters/Scanpix

Pamatojoties uz kritiskās infrastruktūras drošības riskiem, Eiropas un tās sabiedrotās valstis turpina vērsties pret Ķīnas telekomunikāciju milzi Huawei. Tikmēr Latvijā kompānija Bite, kas 5G tīkla būvniecībā tikusi līdz sadarbības memorandam ar ķīniešiem, pauž ticību partnera atbildībai un godaprātam. Pārējie tirgus spēlētāji vēro situācijas attīstību.

Ķīnas kompānijas nokļūšana drošības institūciju aizdomu ēnā rada vismaz divus praktiskas dabas jautājumus. Pirmkārt, kādas viedierīces drīkst lietot VIP personas. Ikvienā valstī augsta līmeņa ierēdņu, drošības dienestu darbinieku, militārpersonu un politiķu rīcībā ir sensitīva informācija, kuras nonākšana svešās rokās var izraisīt kaitīgas sekas. Arī lielu nozīmīgu privātu kompāniju iekšējā informācija jāaizsargā, lai to nevarētu izmantot negodīgi konkurenti vai teroristi.

Otrs aspekts skar pašu telekomunikāciju tīklu - šai infrastruktūrai jo īpaši jābūt būvētai no uzticamiem un pārbaudītiem dzelžiem. Raidītājiem, kas drošos telefonos ierunātu informāciju sūta tikai vajadzīgajiem adresātiem, nevis, piemēram, uz Ķīnu. Un, jāatgādina, tieši par šo daļu jau vairākām valstīm radušās šaubas.

Aug bažu ģeogrāfija

Britu raidsabiedrība BBC apkopojusi Huawei skandāla laika grafiku un ģeogrāfisko izplatību. Pirmie ASV izlūkdienestu paziņojumi, ka šī kompānija spiego Ķīnas valdības labā, izplatīti jau 2012. gadā. Tātad vēl pirms muitas tarifu kariem. Bet 2018. gadā par iespējamu apdraudējumu sāka ziņot arī citu valstu specdienesti. Rezultātā Jaunzēlande aizliegusi apgādāt savu 5G tīklu ar Huawei iekārtām. Arī ASV un Kanāda liegusi šai kompānijai iesaistīties nākamās paaudzes mobilo sakaru tīklu būvniecībā. Kanāda veic papildu drošības pārbaudes Huawei produktiem. Apvienotajā Karalistē ķīniešu iekārtas izņemtas no ārkārtas dienestu infrastruktūras un arī netiks izmantotas 5G tīklam. Gluži pavisam aizliegti Huawei izstrādājumi nav, taču britu drošības dienesti veic to padziļinātu pārbaidi. Arī Eiropas Savienības komisārs vienotā digitālā tirgus jautājumos Andrus Ansips ir pievienojies bažu paudēju pulkam par ķīniešu tehnoloģiju toksiskumu. Joprojām grūti pateikt, cik lielā mērā šīs bažas rada objektīvi drošības riski un cik - solidaritāte ar ASV, kas ieslīgusi tirdzniecības kašķī ar Ķīnu. Taču abos gadījumos tas skar svarīgus Huawei lietotājus - arī Latvijā. Un, iespējams, netieši pat visus lietotājus.

Tieša aizlieguma nebūs

Neatkarīgā jau vēstīja, ka Aizsardzības ministrija sākusi ieteikumu izstrādāšanu valsts un pašvaldību institūcijām attiecībā uz izmantojamām informācijas un komunikācijas tehnoloģijām. Saņemts arī detalizētāks skaidrojums par pašreizējo praksi telefonu izvēlē.

«Aizsardzības ministrija rūpīgi izvērtē, kādas iekārtas, tostarp arī mobilos telefonus, lieto aizsardzības nozares darbinieki. Izvēloties telefona aparātus, Aizsardzības ministrija vadās pēc tās rīcībā pieejamās informācijas par to drošības riskiem, zināmajiem drošības caurumiem, CERT.LV un sabiedroto valstu atklātajiem drošības apdraudējumiem.» Ministrija gan tieši nepasaka, vai Huawei produktiem varētu tikt piemērots kāds vispārējs izmantošanas aizliegums:

«Aizliedzot vienu konkrētu produktu, netiks atrisināta problēma. Ņemot vērā produktu, pakalpojumu un programmatūru, kā arī ar to saistīto risku daudzveidību, jebkurām drošības prasībām ir jābūt attiecināmām plašāk, nevis tikai uz konkrētu ražotāju. Jāpiebilst, ka šādas prasības ievērot varēs prasīt tikai valsts pārvaldes institūcijām, bet ne privātām kompānijām.» Tiesa gan, arī privātas kompānijas piedalās valsts kritiskās infrastruktūras būvniecībā un lietošanā.

Bite sadarbību turpinās

5G tīkla izveidei sadarbības memorandu ar Huawei noslēgusi Latvijā un Lietuvā strādājošā Bite, kas pieder amerikāņu investīciju fondam Providence Equity Partners. Savdabīga sakritība, ņemot vērā, ka tieši no Amerikas nāk lielākais spiediens partnervalstīm pārtraukt sadarbību ar šo ražotāju.

Bite vismaz pagaidām to darīt negrasās. Tehniskais direktors Gints Butens skaidro, ka tīkla attīstībā operators sadarbojas ar tādiem tehnoloģiju uzņēmumiem, kuru ražotās iekārtas un risinājumi atbilst starptautiskajiem drošības standartiem:

«Tieši šī pieeja kombinēt dažādu ražotāju tehnoloģijas, kurās ir iestrādāti atšķirīgi drošības protokoli, ļauj mums nodrošināt tīklam augstākā līmeņa aizsardzību, tostarp - ļoti agri identificēt iespējamos drošības riskus. Līdz šim mūsu sistēmas šādus riskus nav uzrādījušas. Tāpat neesam saņēmuši no sadarbības partneriem, kā arī pasaules vadošajiem telekomunikāciju uzņēmumiem, piemēram, Deutsche Telekom, Elisa, Orange, Telia Sonera, Vodafone, kuri, līdzīgi kā Bite, sadarbojas ar Huawei, argumentētu informāciju par to, ka šī uzņēmuma ražotās tehnoloģijas varētu radīt drošības riskus mobilo sakaru operatoru tīkliem, to lietotājiem.»

Bites tehniskais direktors norāda, ka līdzšinējās sadarbības ietvaros Huawei godprātību nav bijis pamats apšaubīt. «Ja šāds pamats radīsies, mēs, protams, rīkosimies atbilstoši situācijai.»

Svarīgākais