Lai Eiropas Komisija (EK) saskaņotu Latvijas 2019. gada budžetu, valstij ir jāievēro budžeta deficīta prasības, ceturtdien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) žurnālistiem pauda EK viceprezidents Valdis Dombrovskis (JV).
Eirokomisārs informēja, ka EK jau ir novērtējusi pērn iesniegto iepriekšējās valdības sagatavoto 2019.gada budžetu, kas tika novērtēts kā atbilstošs Stabilitātes un izaugsmes pakta noteikumiem.
Tajā pašā laikā Dombrovskis atgādināja, ka iepriekš EK Latvijas budžetu saskaņoja, norādot, ka Latvijai nav īpašas manevru iespējas budžeta deficīta palielināšanā.
Dombrovskis pozitīvi novērtēja Kariņa iniciatīvu par koalīcijas partneru parakstīto fiskālo paktu, ar kuru partijas apņemas izpildīt un turēties pie Latvijas vidējā termiņa budžeta prognozēm. Tāpat eirokomisārs atzinīgi novērtēja Kariņa apņēmību ievērot budžeta deficītu un turpmāk pakāpeniski to samazināt.
Savukārt Kariņš pēc tikšanās ar Dombrovski žurnālistiem uzsvēra, ka viņa vadītā valdība budžeta veidošanas procesā ievēros iepriekš saskaņoto deficīta līmeni. "Sarunā ar Dombrovski sadzirdēju, ka nebūs problēmu EK saskaņot jauno budžetu," piebilda premjerministrs.
Kā ziņots, Māra Kučinska (ZZS) vadītā valdība pagājušā gada 15. oktobrī atbalstīja Vispārējās valdības budžeta plāna projektu 2019. gadam.
Valsts budžeta ieņēmumi 2019. gadā plānoti 9,178 miljardu apmērā, kas ir par 217 miljoniem vairāk nekā 2018. gadā, savukārt valsts budžeta izdevumi plānoti 9,205 miljardu eiro apmērā, kas ir par 96 miljoniem vairāk nekā 2018. gadā.
Vispārējās valdības deficītu plānots samazināt līdz 0,7% no IKP, un tas nodrošina atbilstību Latvijas fiskālās disciplīnas noteikumiem. Valsts parāds plānots 38,5% apmērā no IKP. Vidēji eirozonā šis rādītājs ir 84,1%.
2018. gada novembrī Eiropas Komisija (EK) saskaņoja Latvijas 2019. gada budžeta plānu, tajā pašā laikā Latvijai tiek prasīts, lai kopējo valdības primāro izdevumu pieauguma temps 2018. gadā nepārsniegtu 6%, bet 2019. gadā - 4,6%. Pamatojoties uz Komisijas prognozēm, izdevumu mērķi šobrīd liecina par vērā ņemamas novirzes risku no šīs prasības 2018. gadā un 2019. gadā.