Pirms nākamajiem Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem ir jārosina vecākus kolektīvu vadītājiem iesniegt ģimenes ārsta izziņu par bērna veselības stāvokli, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda svētku izpilddirektore Agra Bērziņa.
Viņa norādīja, ka katru svētku organizācija nāk ar jaunām mācībām un šo svētku viena no mācībām ir vēl lielākas rūpes par bērnu veselību. "Lai arī katram kolektīvam ir līdzi gan kolektīva vadītāji, gan pedagogi, tomēr ne vienmēr viņi ir informēti par bērnu veselības stāvokli - iedzimtām kaitēm, hroniskām saslimšanām," sacīja Bērziņa.
Runājot par atklātajiem pārkāpumiem skolēnu ēdināšanā, svētku izpilddirektore uzsver, ka katra pašvaldība ar ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju slēdza līgumu, kurā bija noteiktas prasības, novadiem bija līdzi medmāsa, kura arī varēja sekot līdzi skolēnu ēdināšanai. "Atbildīgajiem cilvēkiem pašiem vajadzēja sekot līdzi un iebilst, ja redzēja, ka porcijas ir mazas vai ēdiens ir sliktas kvalitātes. Visiem skolēniem valstī vienai dienai tika piešķirti pieci lati. Ņemot vērā, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) bija apstiprinājis vienotu ēdienkarti, visiem skolēniem vajadzēja būt vienādi nodrošinātiem ar ēdienu. Pagaidām es neesmu saņēmusi informāciju no PVD par konstatētajiem pārkāpumiem," teica izpilddirektore.
Kā ziņots, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) speciālisti strādā pie rekomendācijām par to, kas būtu jāievēro, organizējot nākamos skolēnu dziesmu un deju svētkus.
Šīs rekomendācijas varēs izmantot, organizējot nākamos svētkus, kā arī sporta un citus pasākumus. Piemēram, tiks ieteikts ne vien deju svētkos, bet arī sporta pasākumos un citos gadījumos, uz kuriem bērni bez vecākiem dodas uz vairākām dienām, grupas vadītāju nodrošināt ar informāciju par bērnu veselības stāvokli, iespējamām saslimšanām vai hroniskām slimībām. Iespējams, pat ar izziņu no ģimenes ārsta.
NMPD pārstāve Ilze Bukša aģentūrai LETA uzsvēra, ka patlaban tiekot izvērtēta aizvadīto svētku situācija, sniegtās palīdzības apjoms un raksturīgākās veselības problēmas un traumas.
Tāpat viņa pastāstīja, ka arī par svētku koncerta pārcelšanu ir dažādi viedokļi. Pirms koncerta plkst.16 notika svētku organizētāju tikšanās ar operatīvo dienestu pārstāvjiem, tomēr tika nolemts, ka labāk koncertu nepārcelt par pāris stundām. Pirmkārt, kādu divu stundu laikā gaisa temperatūra nebūtu būtiski kritusies. Otrkārt, gaidot divas stundas, bērni tik un tā uzturētos karstumā.
Tāpat viņa uzsvēra, ka nedrīkst pārspīlēt un teikt, ka svētku laikā palīdzība tika sniegta tikai X Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībniekiem. Pēc palīdzības vērsās arī skatītāji. Turklāt daudzi bērni pēc palīdzības vērsās atkārtoti saistībā ar iepriekš konstatētajām problēmām. Arī palīdzības sniegšana nereti saistījās ar nobrāzumiem, tulznām, atvēsināšanos.
Jau ziņots, ka pēc svētdienas koncerta Rīgas Austrumu klīniskajā slimnīcā nokļuva kāds 16 gadus vecs pusaudzis. Viņa māte raidījumam "Degpunktā" sacīja, ka bērnam pat divas reizes apstājusies sirds un mediķiem viņu nācies reanimēt.
Austrumu slimnīcā gan sacīja, ka pusaudzim jau bijušas iedzimtas veselības problēmas un karstums ir bijis viens no provocējošajiem faktoriem, kas izraisīja sirdsdarbības problēmas.
Vakar pusaudzis no Reanimācijas nodaļas ir pārvests uz Terapijas nodaļu. Pacientam būs nepieciešams veikti vēl papildus izmeklējumus, tomēr kopumā viņa stāvoklis tiek raksturots kā stabils un jau nedēļas beigās viņš varētu doties mājās, sacīja slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova.
Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere informēja, ka atsevišķi X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieku ēdinātāji, gatavojot ēdienus, patvaļīgi samazinājuši ēdienā paredzēto gaļas daudzumu, kā arī samazinājuši porcijas.
"Tātad bija kolektīvi, kuru bērni nesaņēma visu, kas tiem pienācās un par ko pašvaldības un valsts samaksājusi ēdinātājiem," uzsver Meistere, piebilstot, ka ēdinātāji arī patvaļīgi mainījuši ar svētku organizatoriem saskaņoto ēdienkarti, iekļaujot tajā nedrošus ēdienus.
Par konstatētajiem pārkāpumiem ēdināšanas uzņēmumos, kas nodrošināja svētku dalībnieku ēdināšanu, PVD noformējis 14 administratīvā pārkāpuma protokolus un piemērojis naudas sodus 1000 latu apjomā. Astoņos gadījumos PVD inspektoriem pārtiku nācās izņemt no apgrozības, tostarp 56 kilogramus svaigas gaļas, gaļas produktu un subproduktu, aptuveni 17 kilogramus sviestmaižu, piecus kilogramus dažādu salātu, 30 kilogramus vārītu rīsu un griķu.
"PVD jau atkal nākas secināt - kamēr svētku dalībnieku ēdinātāji neapzināsies, ka ir atbildīgi par pārtikas drošumu un svētku dalībnieku veselību, tikmēr PVD darba pietiks. Domājot par nākamajiem svētkiem, aicinām uzņēmējus, pirms pieteikties ēdināt tik lielu cilvēku skaitu, izsvērt - vai ar pieejamiem resursiem to var paveikt. Ja ir šaubas, tad labāk to nedarīt, jo uzņēmēji riskē ar svētku dalībnieku veselību un savu reputāciju," rezumēja Meistere.
Lai pārliecinātos, vai svētku dalībnieku ēdinātāji ievēro visas higiēnas un pārtikas drošuma prasības, dalībnieku ēdināšanu, kā arī sabiedrisko ēdināšanu un pārtikas tirdzniecību pasākumu norises vietās uzraudzīja aptuveni 50 PVD inspektori.
Svētku laikā pārbaudīti 95 sabiedriskās ēdināšanas un 38 pārtikas tirdzniecības uzņēmumi.