Otrdiena, 5.marts

redeem Aurora, Austra

arrow_right_alt Latvijā

Gripa izplatās straujiem soļiem

© F64

Gripas epidēmijas slieksnis pārsniegts jau visā Latvijā – pagājušajā nedēļā tas bija vidēji 169,1 gadījums uz 100 000 iedzīvotājiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Šī gripas sezona prasījusi jau deviņu cilvēku dzīvības.

Gripas gadījumi reģistrēti deviņās no desmit ziņošanas sistēmā iesaistītajām administratīvajām teritorijām. Piecās pilsētās - Valmierā, Rīgā, Rēzeknē, Jūrmalā un Jelgavā - gripas intensitāte bija augstāka par 100 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem. Visaugstākā gripas intensitāte reģistrēta Valmierā - 294,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Visticamāk, jaunākais ziņojums par gripu, kas tiks publiskots šonedēļ, uzrādīs vēl plašāku gripas izplatību.

Gan poliklīnikās, gan slimnīcās pēc palīdzības vēršas arvien vairāk pacientu. Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka vēršanās ambulatorajās ārstniecības iestādēs gripas gadījumos salīdzinājumā ar pagājušās gripas sezonas attiecīgo laiku periodu ir ievērojami augstāka. Nedēļas laikā vairāk nekā divas reizes pieauga stacionēto pacientu skaits ar diagnozi gripa un gandrīz divas reizes ar diagnozi gripas izraisīta pneimonija. Visaugstākā gripas intensitāte reģistrēta bērniem līdz četru gadu vecumam (424,2 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem) un bērniem no pieciem līdz 14 gadiem (378,3 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem). Tomēr saslimstība ar gripu palielinājusies visās vecuma grupās. Trešdaļa no slimnīcās ievietotiem pacientiem ar gripu bija bērni līdz 14 gadiem, tikpat daudz slimnīcās ievietoti arī pacienti vecumā no 15 līdz 64 gadiem. Kopš sezonas sākuma ar diagnozi gripa stacionēti 550 pacientu un 125 pacienti ar diagnozi gripas izraisīta pneimonija.

Šajā gripas sezonā reģistrēti jau deviņi nāves gadījumi pacientiem, kuriem laboratoriski bija apstiprināta A tipa gripa, no tiem trīs gadījumos noteikts gripas vīrusa apakštips - A/H1pdm09. Vidējais pacientu vecums bija

71 gads. Pacienti pret gripu šajā sezonā nebija vakcinēti. No mirušajiem pacientiem pieci bija vīrieši (vecumā no 30 līdz 90 gadiem), četras sievietes (vecumā no 80 līdz 89 gadiem).

Vienlaikus visā Latvijā plaši izplatīta saslimstība ar augšējo elpceļu infekciju. Augstāka par vidējo saslimstība ar šīm infekcijām reģistrēta piecās pilsētās - Jūrmalā, Jelgavā, Ventspilī, Daugavpilī un Valmierā. Visur Latvijā saslimstība palielinājusies, izņemot Liepāju un Rēzekni, kur arī saslimstība ar gripu nav sasniegusi epidēmijas slieksni.