Negaidīta maiņa robežsardzes vadībā

SARDZES MAIŅA. Vakar stundu garā ceremonijā, klātesot gan ierindas robežsargiem, gan iekšlietu resora vadībai, Normunds Garbars savas amata pilnvaras nodeva Guntim Pujātam © Oksana Džadana/ F64 Photo Agency

Piecdesmit gadu vecumā Valsts robežsardzes priekšnieks ģenerālis Normunds Garbars nolēmis doties pensijā, un viņa vietā stāsies līdzšinējais vietnieks ģenerālis Guntis Pujāts. Īpaši lielos skandālos šo abu kungu vadībā robežsardze nav iekūlusies, taču no nabadzības un nelūgtajiem vjetnamiešu pūļiem pilnībā tikt vaļā arī nav izdevies.

Vakar robežsardzes Galvenajā pārvaldē notika amata pilnvaru nodošanas ceremonija - ģenerāļa Garbara pēdējā darbadiena un ģenerāļa Pujāta pirmā. Ja Garbars būtu vēlējies, viņš darbu būtu turpinājis. Nebūtu pat atļauja jāprasa, jo 2016. gadā valdība viņa pilnvaru termiņu jau pagarināja līdz 2021. gadam. Taču viņš nevēlējās un devās izdienas pensijā «sakarā ar noteikta vecuma sasniegšanu». Valsts robežsardzē Normunds Garbars strādājis kopš 23 gadu vecuma un karjeras virsotnē kāpis 27 gadu garumā, dienestu uzsākot kā vienkāršs robežsargs Vārves mācību centrā Kurzemē, pēc dienesta padomju armijā. Robežsardzes priekšnieka amatā viņš sabijis desmit gadu, tātad arī apaļš skaitlis. Šo gadu laikā Neatkarīgā vairākkārt intervējusi ģenerāli Garbaru - no reizes uz reizi galvenās aktualitātes bija līdzīgas. Vispārēja dienesta nabadzība, austrumu robežas izbūve un vjetnamieši, kuru nogādāšanai Polijā un Vācijā caur Latviju ierīkots nelegāls cilvēku tranzīta ceļš. Ik pa laikam viņus noķer un aizsūta mājās, bet lielu daļu nenoķer. Finansiālā ziņā robežsardzes situācija uzlabojās pēc tam, kad atbrauca amerikāņi un valdībai atgādināja, ka Latvijas robeža ir arī NATO robeža, un pie viena galda sasēdināja Iekšlietu un Aizsardzības ministrijas. Tad arī sākās robežsardzes pārapbruņošana uz aizsardzības budžeta rēķina. Pērnā gada otrajā pusē parādījās jauna aktualitāte. Saistībā ar to pašu austrumu robežas izbūvi Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs paņēma ciet divas Galvenās pārvaldes amatpersonas un vēl trīs civilpersonas uz aizdomu pamata par manipulācijām miljoniem eiro vērtos iepirkumos.

Tomēr nav ziņu, ka Garbara aiziešana būtu saistīta ar kādu no iepriekšminētajām problēmām vai kādiem jauniem skandāliem, un arī ierindas darbinieku vidū nekādas interesantas versijas necirkulē. Tātad atliek vien privāti apsvērumi, ko noteikti stimulējis likums Par izdienas pensijām Iekšlietu ministrijas sistēmas darbiniekiem ar speciālajām dienesta pakāpēm. Ģenerāli gaida izdienas pensija 80% apmērā no viņa darba samaksas, un, kā liecina Valsts ieņēmumu dienesta dati, pērn tā bija vidēji virs 4200 eiro mēnesī. Robežsardzes preses dienestu ģenerālis pilnvarojis stāstīt, ka viņš šo lēmumu pieņēmis pats personiski un tas ir labi pārdomāts.

Bet nekas daudz nav bijis jādomā jaunajam Valsts robežsardzes priekšniekam ģenerālim Guntim Pujātam. Dienesta gaitas kārtībā viņš no vietnieka amata pakāpies uz nākamo karjeras pakāpienu. Savulaik uz robežsardzi viņš pārnācis no Valsts policijas, kur viņa darbības lauks bija kriminālizmeklēšana. Kopumā dažādos amatos iekšlietu sistēmā Guntis Pujāts nostrādājis 25 gadus.

Latvijā

Medijpratības uzlabošanai Latvijā nepieciešams sistemātiski un mērķtiecīgi ieguldīt gan izglītībā, gan sabiedrības informēšanā, gan arī atbalstot kvalitatīvus medijus, aģentūrai LETA norādīja Kultūras ministrijā.