Kristīgā pasaule svin Zvaigznes dienu

© Pixabay

Šodien kristīgā pasaule svin Zvaigznes dienu, kuru sauc arī par Trejkungu dienu.

Kā grāmatā "Latviešu gadskārtu ieražas" apgalvo Edīte Olupe, Zvaigznes diena nepieder pie īsti latviskajām svinamajām dienām. Trejkungu dienas izcelsme saistāma ar kristīgo leģendu par trim Austrumu gudrajiem, kuri tūliņ pēc Jēzus dzimšanas ieradušies sveikt jaunpiedzimušo jūdu ķēniņu. Savukārt Zvaigznes dienas izcelsme saistāma ar arābu apokrifiskā evaņģēlija leģendu par zvaigžņveidīga eņģeļa parādīšanos Persijas debesīs, kas vēstīja, ka ir piedzimis ķēniņu ķēniņš un dievu dievs.

Zvaigznes dienas ieražas un ticējumi ir jaundarinājumi, kas veidojušies, pārņemot un pielāgojot citu hronoloģiski tuvāko svinamo dienu tradīcijas, sapludinot tās ar kristietības elementiem. Katoļu apvidos stingrāk tiek ievērots baznīcas proponētais Trejkungu dienas kanons.

Vakarā pirms Trejkungu dienas uz ēku durvīm ar krītu tiek rakstīts "+ K + M + B", kas nozīmē svēto ķēniņu vārdus: Kasparu, Melhioru un Baltazaru. Ja šādi uzraksti esot uz durvīm, tad ķēniņi pa tām ienākot un esot labvēlīgi.

Zvaigznes dienā daudz uzmanības tiek veltīts aizsardzībai pret ļauniem gariem un lietuvēniem. Krustus un lietuvēna krustus velk ne vien uz durvīm, bet arī uz logu slēģiem, stenderēm, uz dažādiem priekšmetiem un pat cits citam uz muguras.

Ticējumi vēsta: ja Trejkungu dienā saule spīd visu dienu, tad tai gadā kara nebūs. Savukārt, ja Zvaigznes dienasnaktī debesis nosētas zvaigznēm, tad būs daudz ogu, un būs labs siena laiks. Auksta Zvaigznes diena liecina, ka arī ap Miķeļiem (29. septembrī) būs auksti.

Ir arī izveidojušies zināmi aizliegumi, kas palīdz izsargāties no neveiksmēm un nelaimēm. No Jaungada līdz Zvaigznesdienai nevajag vērpt un aust, jo tad nepadosies aitas. Zvaigznes dienā nedrīkst ne skalu, ne kādu koku lauzt, jo tad būs jāklibo. Ja saimniece Zvaigznes dienā ir dusmīga, tad cūkām būs maz sivēnu. Kas Zvaigznes dienā sukā galvu, tam augs utis kā zvaigznes.

Ar Zvaigznes dienu beidzas precību zīlēšanas laiks. Vēl var pagūt izkausēt vasku un ieliet ūdenī. Ja izveidojas kaut kas kronim līdzīgs, meita var būt droša, ka šogad izies pie vīra.

Lai nosapņotu, kurš būs īstais ņēmējs, meitai jāuzvelk tīrs krekls, pagalvī jāliek dziesmu grāmata, jauni cimdi un vēl drošības pēc trīs kāršu kungi. Tiek uzskatīts, ka sapņi, kurus redz no Ziemsvētkiem līdz Zvaigznes dienai, noteikti piepildās.

Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais