Slimnīcās esot izpratne par veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanu

© Mārtiņš Zilgalvis/ F64 Photo Agency

Slimnīcu pārstāvji Veselības ministrijai (VM) apliecinājuši, ka ārstniecības iestāžu personāls ir informēts par veselības apdrošināšanas sistēmu, kā arī ir izstrādāti rīcības algoritmi gadījumiem, kad veselības aprūpes pakalpojums nepieciešams neapdrošinātai personai, pavēstīja VM pārstāvis Oskars Šneiders.

Ministrijā trešdien norisinājās sanāksmē, kurā tās pārraudzītās slimnīcas informējušas par veiktajiem personāla informēšanas pasākumiem saistībā ar veselības apdrošināšanas sistēmu, klāstīja Šneiders.

Sanāksmē arī tika uzsvērts, ka līdz speciālam Nacionālā veselības dienesta (NVD) paziņojumam, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana notiek tāpat kā iepriekš, jo tiešsaistē nav redzams personas apdrošināšanas statuss. Tāpat NVD uzsvēra, ka informācija ārstniecības iestādēm par pilnīgu pāreju uz apdrošināšanas sistēmu tiks izsūtīta savlaicīgi.

Tikšanās laikā tika pārrunāti arī atsevišķi pakalpojumu apmaksas jautājumi. NVD nākamās nedēļas laikā ārstniecības iestādēm solīja sniegt papildu skaidrojumu, kā rīkoties specifiskos gadījumos.

Kopumā ārstniecības iestāžu vadība sanāksmes laikā apliecinājusi, ka iestāžu darbs norit ierastā režīmā, uzsvēra Šneiders.

Kā ziņots, IT infrastruktūras problēmu dēļ NVD gada sākumā nav spējis dzīvē ieviest likuma izmaiņas, kas paredz medicīnas pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem dalīt divos grozos - pamata un pilnajā, kas pieejami atkarībā no veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.

NVD ir izplatījis paziņojumu, kurā informē, ka 31.decembrī NVD savā IT infrastruktūras darbībā, kurai ir jānodrošina veselības aprūpei apdrošināto personu datubāzes darbība tiešsaistē, konstatējis darbības kļūdu, tāpēc līdz īpašam NVD paziņojumam visām ārstniecības iestādēm joprojām ir jāievēro 2018.gada pacientu pieņemšanas nosacījumi, kas neparedz iedzīvotāju dalīšanu divos grozos.

Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) trešdien Saeimas Pieprasījumu komisijā pavēstīja, ka sistēmai, kas ārstniecības personām nodrošinās informāciju par apdrošinātiem un neapdrošinātiem iedzīvotājiem, tiešsaistē jāsāk strādāt nedēļas laikā, bet jauno kārtību reāli piemērot varētu sākt pēc mēneša.

Ministre skaidroja, ka nedēļas laikā arī pašiem iedzīvotājiem e-veselības sistēmā būtu jāredz savs apdrošināšanas statuss.

Savukārt mēneša laikā IT speciālisti prognozē atbilstošu sistēmas darbību, klāstīja ministre.

1.janvārī stājas spēkā likumu izmaiņas, kas paredz Latvijā ieviest valsts veselības apdrošināšanu. Kā paredz pagājušā gada beigās pieņemtais Veselības aprūpes finansēšanas likums, ieviešot valsts veselības apdrošināšanu, Latvijā valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana tiek saistīta ar veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Pakalpojumi turpmāk tiks dalīti divos grozos - pamata un pilnā.

Latvijā

Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca (DLRR) pagājušajā gadā reģistrēja kārtējo meitasuzņēmumu – šoreiz Ungārijā. Tagad uzņēmums strauji paplašina savu klientu loku Baltijas valstīs, Ukrainā, Polijā, Ungārijā, Vācijā, Rumānijā, Bulgārijā, Azerbaidžānā, Gruzijā un pat Āfrikā.

Svarīgākais