Uzzini, kādas ir jaunās Latvijas karoga un tā vimpeļa tehnisko parametru prasības

© Dmitrijs Šuļžics/F64 Photo Agency

No šodienas stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas precizē Latvijas valsts karoga un tā vimpeļa tehniskos parametrus, tostarp auduma un sēru lentu specifikāciju, kā arī nosaka ražotāja pienākumu nodrošināt šo valsts simbolu atbilstību prasībām.

Līdz šim Latvijas valsts karoga likuma piemērošanas noteikumos bija vien minēts, ka valsts karogu vai tā vimpeli jāgatavo no auduma, tā karmīnsarkanajai krāsai atbilstot "Pantone Textile Colour System 19-1629 TPX" vai "19-1629 TC" krāsas kodam. Savukārt valdības apstiprinātajos grozījumos norādīts precīzs valsts karoga auduma virsmas blīvums, biezums, krāsojuma noturība pret berzi, tā aizdegšanās laiks un gaismas necaurlaidības koeficients.

Līdzīgi precizēta arī valsts karoga sēru lentu specifikācija, nosakot to melnās krāsas toni, auduma biezumu, un platumu attiecībā pret karoga izmēru. Valsts karogiem jāatrodas arī robežšķērsošanas vietās, tostarp vietās, kur valsts galvenie autoceļi šķērso iekšējo robežu.

Augstāk minēto noteikumu ievērošanu ir jāuzrauga pašvaldībām.

Tāpat no šodienas stājas spēkā noteikumu grozījumi, kas nosaka ražotāju pienākumu nodrošināt Latvijas valsts karoga un tā vimpeļu tehniskos parametrus tirdzniecības vietās. Izplatītājam ir pienākums pārliecināties, ka ražotājs, tā pilnvarotais pārstāvis vai importētājs ir nodrošinājis minēto tehnisko prasību izpildi. Tāpat ražotājam, tā pilnvarotajam pārstāvim vai importētājam pēc tirgus uzraudzības iestādes pieprasījuma ir pienākums ar dokumentiem pierādīt, ka no auduma izgatavotais Latvijas valsts karogs vai tā vimpelis atbilst prasībām.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir tiesīgs izņemt paraugus un organizēt ekspertīzi, kā arī aizliegt Latvijas valsts karoga vai tā vimpeļa piegādi, piedāvāšanu iegādei vai izstādīšanu apskatei uz laiku, kas nepieciešams ekspertīzei.

Izdevumus par šo valsts simbolu ekspertīzi jāsedz PTAC, savukārt, ja ekspertīzē tiek konstatētas neatbilstības noteikumiem, tad izmaksas jāsedz ražotājam, tā pilnvarotajam pārstāvim vai importētājam.

Latvijā

Eiropas mājdzīvnieku produktu izplatītāju un ražotāju asociācija FEDIAF veikusi pētījumus par kaķu skaitu Eiropas valstu mājsaimniecībās. Pētnieki secinājuši, ka Latvijā kaķi dzīvo 37% no visām mājsaimniecībām. Tas ir trešais augstākais rādītājs Eiropas valstīs. Pirmajā vietā ar 48% ir Rumānija, otrajā ar 41% atrodas Polija. Kā izskaidrot to, ka esam tik ļoti pieķērušies šiem mīļajiem mājdzīvniekiem; kas mums tik ļoti patīk kaķos – pētījumu rezultātus “Neatkarīgajai” skaidro dzīvnieku mājvietas “Ulubele” saimniece Ilze Džonsone un sociologs Aigars Freimanis.