Gadumijā katru gadu nopietnas traumas gūst vairāki cilvēki. Lielākoties cilvēki cieš svētku salūta laikā, jo ir pārgalvīgi un neievēro piesardzību, lietojot pirotehniku. Bieži traumas ir smagas un dažkārt tās atstāj paliekošas sekas uz turpmāko dzīvi, tāpēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi aicina cilvēkus parūpēties, lai Jaungada sagaidīšana kopā ar ģimeni un draugiem būtu droša.
Pērn cietušo skaits, kas pirotehnikas neuzmanīgas lietošanas rezultātā gadumijā guva smagas traumas, bija rekordliels - 12 cilvēki. Lielākoties negadījumos bija vainojama neuzmanība un pārgalvība - pirotehnikas palaišana alkohola reibumā, atrašanās pārāk tuvu aizdegtai petardei vai tās palaišana, turot to rokās. Bieži arī instrukcijas neievērošana - mēģinājums vēlreiz palaist neizsprāgušu pirotehniku vai tās labošana pirms palaišanas; nepareiza pirotehnikas novietošana, kā arī pavēršana pret tuvumā stāvošiem cilvēkiem vai ēkām.
Tāpat pagājušajā gadā nopietnu plaukstas traumu guva arī kāds 10 gadus vecs zēns, kad istabā mēģināja palaist petardi. Nelaime varēja nenotikt, ja vien pirotehnika tiktu glabāta bērnam nepieejamā vietā.
NMPD statistika liecina, ka visbiežāk pirotehnika cietušajiem sprāgst rokās vai trāpa sejā, kājās. Ļoti bieži traumas ir smagas un var atstāt paliekošas sekas uz turpmāko dzīvi. Cilvēki gūst plēstas brūces un apdegumus, sejas savainojumus ar kaulu lūzumiem, acu bojājumiem, redzes traucējumiem. Tāpat arī plaukstu bojājumus ar sadragātiem pirkstiem un traumatiskām pirkstu amputācijām, kājas traumas ar lūzumiem u.c.
Lai pasargātu sevi un tuviniekus no nelaimes, NMPD aicina ievērot:
Vienlaikus NMPD atgādina, ka, lai izvairītos no veselības likstām, Jaungada naktī, dodoties ārā, jāģērbjas atbilstoši laikapstākļiem. Tāpat sevi jāsargā,diennakts tumšajā laikā pie apģērba piestiprinot atstarojošus elementus un pa slidenu ceļu vai trotuāru pārvietojoties piesardzīgi. Naksnīgajās ielās, steidzoties uz svinību vietu, rūpīgi jānovērtē, kur likt soli.