Iegaumē! No 1. janvāra visiem nosūtījumiem pie ārstiem jābūt elektroniskiem

© Dāvis Ūlands/ F64 Photo Agency

No janvāra e-veselībā papildus e-receptei pievienosies vēl viens e-pakalpojums, un, lai arī joprojām e-nosūtījums faktiski ir testēts tikai lielākajās Latvijas slimnīcās, no nākamā gada 1. janvāra visiem nosūtījumiem pie ārstiem speciālistiem un uz izmeklējumiem jābūt elektroniskiem. No e-nosūtījuma valsts atbildīgās iestādes negrasās atteikties.

No nākamā gada e-nosūtījumi attieksies uz visiem pakalpojumiem, izņemot laboratoriskos izmeklējumus un veselības aprūpi mājās, un, lai arī līdz nākamajam gadam ir palikušas pāris dienas, tikai pirms Ziemassvētkiem Nacionālais veselības dienests informēja, ka ārstniecības personas tiek aicinātas testēt e-nosūtījumu. Testēšana acīmredzot jāveic brīvdienās vai divās šāgada pēdējās darba dienās.

Nacionālais veselības dienestā skaidro, ka e-nosūtījuma funkcionalitāšu testēšana e-veselības portāla testa vidē ir sekmīgi veikta. Tā ir apstiprinājusi, ka e-veselības portāla testa vidē pašlaik ar e-nosūtījumu iespējams veikt visas paredzētās darbības, taču tiek vēl strādāts pie rezultāta ievades iespējas. E-nosūtījums e-veselībā ietver sevī iespēju izveidot, apskatīt, atkārtoti izveidot, izdrukāt, labot, anulēt, mainīt statusu nosūtījumam, kā arī izveidot rezervāciju (reģistrācija un speciālista laika rezervācija). E-nosūtījuma pakalpojums sastāv no trīs daļām - e-nosūtījuma (lai ārsts pacientu varētu nosūtīt uz medicīnisku konsultāciju vai izmeklējumu), pieraksta (lai e-nosūtījumu varētu izpildīt konkrētā ārstniecības iestāde, proti, pierakstīt pacientu) un nosūtījuma rezultāta (varēs apskatīt pats pacients un ārstniecības procesā iesaistītās personas). E-nosūtījums neļaus cilvēkam pierakstīties uz izmeklējumu vai ārsta konsultāciju vairākās ārstniecības iestādēs vienlaikus.

«Ja pēc nākamā gada 1. janvāra e-nosūtījuma izveidošana nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ, ārstniecības personai tāpat kā līdz šim būs tiesības nosūtījumu noformēt papīra formā, jo sarežģīta pakalpojuma ieviešanā paiet zināms pilnveides laiks, iekams pakalpojums kļūst ērts ikdienas lietošanā,» saka Nacionālā veselības dienesta speciāliste Agnese Jasenoviča. Viņa atgādina, ka līdzīgs process savulaik noritēja, ieviešot e-recepti un e-darbnespējas lapu, kad, ņemot vērā ārstu un farmaceitu ieteikumus, abi pakalpojumi tika pakāpeniski uzlaboti.

Jāatgādina, ka līdz šim e-nosūtījumu testēja klīniskās universitātes slimnīcas - Bērnu slimnīca, Stradiņa slimnīca un Rīgas Austrumu slimnīca, tomēr šīs testēšanas rezultāti publiski nav zināmi. Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (kuras ieteikumus dienests vēlāk esot it kā ņēmis vērā) vēl decembra vidū pilnsapulcē sprieda par to, ka nevienam no tās dalībniekiem līdz tam nebija izdevies izrakstīt e-nosūtījumu. Nacionālais veselības dienests paskaidro, ka e-veselībā ir uzlabots jaunais medicīnisko pakalpojumu saraksts, kas atrisinās Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas iebildumus par pakalpojumu un diagnožu saraksta ierobežojumiem. Ņemti vērā arī ieteikumi e-nosūtījuma dizaina un lietojamības jomā.

Latvijā

Starptautiskā reitingu aģentūra "Fitch Ratings" ("Fitch") apstiprināja Latvijas kredītreitingu esošajā "A- līmenī", mainot tā nākotnes novērtējumu no pozitīva uz stabilu, liecina Valsts kases publiskotā informācija.

Svarīgākais