Premjers par RD atlaišanas likumprojekta vērtēšanu: Sasaukšu juristu konsiliju, kam var ticēt

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) šonedēļ valdībā iesniedzis likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, kurā atrunāts arī domes turpmākais darbs tās atlaišanas gadījumā. Situāciju ar virzīto likumprojektu intervijā "Neatkarīgai Rīta Avīzei" komentējis arī ministru prezidents Māris Kučinskis.

Atbildot uz jautājumu par to, kāpēc ministru prezidents skeptiski izturējies pret VARAM izveidoto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, un vai tiek gaidīts juristu atzinums par likumprojekta kvalitāti ministru prezidents Māris Kučinskis norāda, ka izveidojusies savāda situācija ar valsts pārvaldes juristiem.

"Viņi pateica, ka viss ir kārtībā. Bet likumprojekta anotācijā pateikt, ka tā pamats ir publikācijas sociālajos tīklos... Nu, vai ziniet. Parunājos ar šiem juristiem bez lieciniekiem. Izrādījās, ka viņos dominē bailes no politiķiem... Tad man radās jautājums: kur palicis jūsu jurista prestižs? Kāpēc jūs nepateicāt, kā tas ir patiesībā? Kad Satversmes tiesa pasludinās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas par nelikumīgām, tad pie kauna staba tiks vilkti tie juristi, kuri atzina, ka ar likumprojektu viss ir kārtībā. Bet visi tie politiķi, no kuriem juristi tā baidījās, būs pazuduši. Savukārt juristi ar savu apkaunoto vārdu paliks un varēs turpināt taisnoties... Es nevirzīšu likumprojektu uz valdības sēdi, kamēr tas nebūs tiesisks un kamēr es nebūšu pārliecināts par to, ka tam nebūs negatīvu, neprognozējamu seku. Tad varbūt liekam visu kopā - vienā likumprojektā nolemjam atlaist Rīgas, Jūrmalas, Daugavpils un Ventspils domes, kas kādam īpaši nepatīk? Rīgas domes atlaišanas likumprojekts atkal atgriezīsies Ministru kabinetā, un es cerēju, ka to skatīs jaunā valdība jau janvārī, bet acīmredzot tomēr ne jaunā... Es sasaukšu juristu konsiliju, kam var ticēt. Pilsētas domi nav iespējams atlaist politisku motīvu dēļ. Mēs runājam par sabiedrības ievēlētu kopumu, un - patīk tas vai nepatīk - mums tas jārespektē. To atlaist nav tik vienkārši, tas nav nekāds uzņēmums. Es pilnībā nostājos pret populāro viedokli - atlaist Rīgas domi!"

Sarunā M. Kučinskis arī uzsver, ka vienīgi Valsts kanceleja uzdrošinājusies pateikt, ka likumprojektā nav pietiekami atspoguļoti domes atlaišanas iemesli.

"Arī mana biroja jurists iebilda pret šo dokumentu. Tā nedrīkst spēlēties! Tas ir aptuveni tāpat kā ar Ansi Ataolu Bērziņu, kas Saeimas logos svieda akmeņus: viņš esot sviedis tāpēc, ka 80% cilvēku ienīst Saeimu. Vai tāpēc viņš būtu attaisnojams? Ja Ansis būtu sviedis akmeni pa teātri, ko, paldies Dievam, vēl ciena, viņš būtu sliktais puisis, bet, ja svieda Saeimai, - tad labais?" norāda M.Kučinskis.

Ziņu aģentūra LETA jau vēstīja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) valdībā ir iesniedzis likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, kurā atrunāts arī domes turpmākais darbs tās atlaišanas gadījumā.

Pēc Gerharda teiktā, esot paveikts apjomīgs darbs, lai skrupulozi izvērtētu Rīgas domes darbu, it sevišķi pašvaldības kapitālsabiedrības "Rīgas satiksme" (RS) pārraudzības un kontroles jomā. "Nav pieļaujama situācija, ka laikā, kad tiesībsargājošās institūcijas veic procesuālās darbības pašvaldības uzņēmumā, kur tiek minēts, iespējams, pat mākslīgs iepirkumu sadārdzinājums 5% līdz 7% apmērā - Rīgas dome neuzņemas atbildību par notiekošo, tā vietā sasaucot formālu sēdi "uzticības" izteikšanai priekšsēdētājam. Turklāt šis ne tuvu nav pirmais publiski izskanējušais skandāls saistībā ar iespējamām nelikumībām RS," pauda Gerhards.

Kā norādīja ministrijā, veicot Rīgas domes pārraudzību likumā "Par pašvaldībām" noteikto pilnvaru ietvaros, VARAM konstatējusi vairākkārtējus normatīvo aktu pārkāpumus vairākās pašvaldības darbības jomās, kas esot sistemātiski veikti visa pašreizējā sasaukuma darbības laikā.



Svarīgākais