AS "Latvenergo" no četrām Latvijā strādājošajām bankām aizņemsies kopumā 240 miljonus eiro investīciju projektu realizēšanai, pavēstīja kompānijā.
"SEB banka" izsniegs ilgtermiņa aizdevumu 130 miljonu eiro apmērā, "Swedbank" - 50 miljonu eiro apmērā, "OP Corporate Bank plc" filiāle Latvijā - 40 miljonu eiro apmērā, bet banka "Citadele" - 20 miljonu eiro apmērā. Aizdevumu atmaksas termiņi ir septiņi un 10 gadu.
""Latvenergo" aizņemtā kapitāla piesaisti veic regulāri, lai savlaicīgi nodrošinātu kapitālieguldījumu finansēšanai nepieciešamos līdzekļus. Iepriekšējais aizdevuma piesaistes iepirkums komercbanku aizdevumu veidā notika 2014. gadā 150 miljonu eiro apmērā, bet kopš 2012. gada "Latvenergo" veic obligāciju emisijas. Pēdējoreiz 2015.- 2016. gadā tika emitētas zaļās obligācijas 100 miljonu eiro apmērā," norādīja kompānijā.
Tāpat kompānijā minēja, ka ārējā finansējuma piesaistes avoti ir mērķtiecīgi diversificēti, tādējādi nodrošinot plašas finansējuma piesaistes iespējas, izdevīgus finansējuma nosacījumus un ļaujot veiksmīgi realizēt koncerna stratēģiju. Kapitālieguldījumi plānoti vidēji 200-250 miljoni eiro gadā un to realizāciju koncerns daļēji finansē no pašu līdzekļiem un daļēji no aizņemtā kapitāla.
Tostarp SEB bankas 130 miljonu eiro izsniegtais aizdevums tiks ieguldīts uzņēmuma infrastruktūras uzturēšanā un attīstībā, kā arī investīciju projektu īstenošanā. Šis ir 2018. gada apjomīgākais uzņēmumu finansēšanas darījums Latvijā, kā arī viens no lielākajiem darījumiem banku nozarē.
Iespēju izsniegt aizdevumu "SEB banka" ir ieguvusi, piedaloties "Latvenergo" rīkotajā sarunu procedūrā par finansējuma piesaisti. Kopējais šajā procesā uzņēmumam piesaistītā finansējuma apjoms ir 240 miljoni eiro. Atlikušo summu - 110 miljonus eiro - kompānijai kopīgi izsniegs trīs citas finanšu iestādes.
Šos līdzekļus Latvenergo ieguldīs arī tādos projektos kā Daugavas hidroelektrostaciju modernizācija un hidroagregātu atjaunošana, gaisvadu augstsprieguma elektropārvades līnijas Kurzemes loks projekta īstenošana, kā arī trešā elektropārvades starpsavienojuma starp Latviju un Igauniju izbūve.
"Latvenergo" finanšu direktors Guntars Baļčūns saka, ka augstu novērtē "SEB bankas" izrādīto uzticību, piedāvājot ilgtermiņa finansējumu un tādejādi turpinot savstarpēji izdevīgu sadarbību. Izdevīgie finansējuma nosacījumi ir apliecinājums, ka pozitīvi ir novērtēta gan līdzšinējā "Latvenergo" koncerna darbība, gan korporatīvā pārvaldība. Viņš norāda, ka "Latvenergo" koncerna stratēģija paredz gan izaugsmes, gan efektivitātes mērķus, tādēļ jāturpina investēt un attīstīties, lai palielinātu Latvenergo koncerna vērtību.
Savukārt "SEB bankas" valdes loceklis Ints Krasts apgalvo, ka “Latvenergo" ir viena no zaļākajām enerģētikas kompānijām Eiropā ar augstiem korporatīvās pārvaldības un biznesa ilgtspējas standartiem. Uzņēmumam ir pārdomāts un pārliecinošs stratēģisko investīciju plāns, kura īstenošana ļaus audzēt biznesa apjomus un spēt ilgtermiņā piedāvāt patērētājiem elektroenerģiju par konkurētspējīgām un ekonomiski pamatotām cenām. "Tādēļ esam gandarīti par šo iespēju ar savu finansējumu piedalīties šī plāna īstenošanā, un esam pārliecināti, ka šie ieguldījumi nesīs ilgtermiņa ieguvumus gan uzņēmumam, gan tā klientiem," norāda Krasts.
"SEB banku" un "Latvenergo" vieno ilgstoša sadarbība. Tostarp, 2015. un 2016. gadā "SEB banka" organizēja divus Latvenergo zaļo obligāciju laidienus, piesaistot uzņēmumam starptautisko investoru līdzekļus 100 miljonu eiro apmērā. Šī emisija bija zīmīga ar to, ka tā bija pirmā reize Austrumeiropā, kad valsts kapitālsabiedrība izlaiž zaļās obligācijas. Zaļo obligāciju pamatprasība ir piesaistīto līdzekļu izmantošana vienīgi zaļajai domāšanai atbilstošos projektos, kas veicina atjaunojamo energoresursu izmantošanu, energoefektivitāti un vides aizsardzību.