Prezidents rīt tiksies ar Saeimas frakciju vadītājiem; katram veltīs 30 minūtes

 
©Dāvis Ūlands/F64 Photo Agency

Valsts prezidents Raimonds Vējonis rīt tiksies ar 13.Saeimā ievēlēto partiju frakciju vadītājiem, lai pārrunātu politisko partiju redzējumu par turpmāko valdības veidošanas procesu, tai skaitā iespējamo atbalstu vienam Ministru prezidenta amata kandidātam.

Sarunas ar frakciju vadītājiem notiks atsevišķi, katram veltot aptuveni pusstundu, liecina publicētā Vējoņa darba kārtība.

Prezidents ar partiju pārstāvjiem tiksies secīgi atbilstoši to iegūtajam atbalstam vēlēšanās.

Plkst.13 Vējonis tiksies ar partijas "Saskaņa" Saeimas frakcijas vadītāju Jāni Urbanoviču, plkst.13.30 - ar "KPV LV" frakcijas priekšsēdētāju Ati Zakatistovu, bet plkst.14 - ar Jaunās konservatīvās partijas (JKP) frakcijas vadītāju Jutu Strīķi.

Plkst.14.30 notiks saruna ar partiju apvienības "Attīstībai/Par!" (AP) frakcijas priekšsēdētāju Danielu Pavļutu, plkst.15 - ar nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (VL-TB/LNNK) pārstāvi Raivi Dzintaru, plkst.15.30 - ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) politiķi Uldi Auguli, bet plkst.16 sarunu raundu noslēgs tikšanās ar partiju apvienības "Jaunā Vienotība" frakcijas līderi Ainaru Latkovski.

"Saskaņai" jaunajā parlamenta sasaukumā ir 23 vietas, partijai "KPV LV" un JKP - katrai 16, AP un VL-TB/LNNK - katrai 13 vietas, ZZS - 11, bet "Jaunai Vienotībai" - astoņi mandāti.

Kā vēstīts, pirmdien pēc tikšanās politiķi Aldi Gobzemu (KPV LV) Vējonis žurnālistiem paziņoja, ka atsauks Gobzema nomināciju premjera amatam, kā arī sāks konsultācijas ar partijām.

Kā skaidroja Valsts prezidents, tikšanās laikā kopīgi secināts, ka pašreizējā brīdī, iztekot dotajam divu nedēļu termiņam, Gobzema kandidatūrai nav vairākuma atbalsta. "Pēc sarunas es Gobzemu informēju, ka sagatavošu rīkojumu par viņa kandidatūras atsaukšanu un tuvākajā laikā uzsākšu konsultācijas ar politiskajām partijām par viņu redzējumu un turpmākajiem soļiem," žurnālistiem sacīja Vējonis.

Taujāts, vai Gobzema nominēšana nav bijusi kļūda, Vējonis atbildēja noraidoši, skaidrojot, ka vēlēšanas notiek, lai tiktu ievēlētas politiskās partijas un tās pārstāvētu noteiktu sabiedrības daļu.

"Es vadījos pēc sabiedrības dotā mandāta konkrētajai politiskajai partijai un konkrētajam Ministru prezidenta kandidātam. Tāpēc vēlos teikt viņam paldies, ka viņš piekrita šajā nebūt vieglajā situācijā uzņemties valdības veidošanas procesu. Tas diemžēl noslēdzās bez rezultāta," piebilda Valsts prezidents.

Valsts prezidents pauda nožēlu, ka jau otro reizi viņam nācies konstatēt, ka politiskajām partijām un atsevišķām partiju personālijām joprojām ir lielas ambīcijas, bet valsts intereses ir noliktas otrajā vietā.

"Tas ir skumji, ka valstī tā notiek, bet turpināšu diskusijas ar partijām, lai mēģinātu nonākt līdz kopīgam viedoklim," teica Vējonis. Tas, vai nākamais kandidāts būs no malas vai no partiju vidus, būs atkarīgs no konsultācijas ar partijām, piebilda Vējonis.

Savukārt Gobzems atzina, ka ir pieļāvis atsevišķas kļūdas sarunās par viņa vadītas valdības veidošanu, vienlaikus paužot pārliecību, ka jau no pirmās dienas bijis skaidrs, ka viņa veidotais Ministru kabinets tiks "torpedēts".

Gobzems atzina, ka pieļāvis kļūdu, ļaujot partijām tik ilgi domāt par viņa ministru sadalījuma piedāvājumu. Tāpat viņš pauda, ka kaitējumu ir nodarījusi viņa saistīšana ar ekspolitiķi Aināru Šleseru. Viņš sacīja, ka zināja par "Dienas Biznesā" gaidāmo interviju ar Šleseru un vēlējās to "apsteigt". Tomēr pēc viņa paustā tas bija kļūdains lēmums, jo šajā situācijā notikuši centieni viņu sasaistīt ar Šleseru. Gobzems apgalvoja, ka viņš nekad nav ticies vai veicis darījumus ar nevienu Šlesera biznesa partneri.

Gobzems bija otrais nominētais premjera amata kandidāts, kurš mēģināja izveidot valdību. Iepriekš prezidents bija uzticējis valdības veidošanu JKP līderim Jānim Bordānam. Taču pēc nedēļu ilgiem JKP centieniem vienoties par iespējamo Bordāna valdību un tās darbiem vairākas partijas nolēma izstāties no šīm sarunām. Ņemot to vērā, prezidents Bordāna nomināciju atsauca.