Sestdiena, 20.aprīlis

redeem Mirta, Ziedīte

arrow_right_alt Latvijā

Aptieku īpašnieki vēlas, lai PVN likmi samazina vismaz līdz Lietuvas līmenim

© SCANPIX

Latvijā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi vajadzētu samazināt vismaz līdz Lietuvā ieviestajam 5% līmenim, intervijā sacīja Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.

Jautāts, kāda ir aptieku īpašnieku nostāja par zemāku PVN likmi zālēm, Lībķens norādīja, ka viena lieta ir tas, ko īpašnieki var gribēt, otra - valsts finansiālās iespējas. Vienlaikus viņš piebilda, ka gan Igaunijā, gan Lietuvā PVN zālēm ir zemāks, un, ja netiek praktizēta atbrīvošana no PVN kā tāda, tad to 5% likmi kā Lietuvā gan vajadzētu ieviest.

Vienlaikus, Lībķena ieskatā, ideāli būtu zāles vispār bez PVN, jo valsts jau lielā mērā vienkārši pārliek naudu no vienas kabatas otrā. "Ja noapaļojot 200 miljonus eiro no valsts maka tērē kompensējamām zālēm, tad 12% no tā atgriežas Valsts kasē PVN veidā. Ja PVN zālēm nebūtu un šos 12% ieliktu budžetā, tad varam tikai iztēloties, cik daudz papildu slimību ārstēšanu varētu apmaksāt. Tas pacientiem būtu liels ieguvums," sacīja Lībķens.

Vienlaikus uz jautājumu, kāpēc, viņaprāt, joprojām netiek atcelts PVN zālēm, Lībķens sacīja, ka jautājums par PVN kļuva ļoti strikts tad, kad Latvijā sākās krīze un vajadzēja papildināt valsts budžetu. Viņš norādīja, ka cilvēki zāles vienmēr ir pirkuši un tās turpinās pirkt, līdz ar to tas ir stabils ienākumu avots.

Lībķens uzskata, ka PVN samazināšana zālēm būtu daudz jūtamāks atspaids nekā citiem priekšlikumiem, kuri "klīst apkārt". Iespējams, zālēm, kuras maksā divus eiro, nav lielas starpības, vai PVN likme ir 12% vai 5%, bet zālēm, kuru cena ir jau mērāma simtos eiro, tas ir ievērojams atspaids pacientam un valstij, sacīja asociācijas vadītājs.

LETA jau ziņoja, ka septembra beigās Saeimas Sociālo un darba lietu komisija aicināja Ministru kabinetu veidot darba grupu, lai vērtētu iespēju atcelt PVN kompensējamiem un recepšu medikamentiem.