Trešdiena, 17.aprīlis

redeem Rūdis, Rūdolfs, Viviāna

arrow_right_alt Latvijā

Virsprokurors Adlers secina, ka "oligarhu lieta" izbeigta pamatoti

© F64

Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors Modris Adlers novembrī pēc aptuveni deviņus mēnešus ilgas pārbaudes atstājis spēkā savulaik prokurora Māra Lejas un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pieņemtos lēmumus par tā dēvētās "oligarhu lietas" izbeigšanu, pastāstīja prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.

Novembrī Adlers pabeidzis "oligarhu lietas", sākšanas, izmeklēšanas gaitas un pieņemto lēmumu likumības un pamatotības pārbaudi. Par pārbaudes rezultātiem informācija nosūtīta Saeimai.

Pārbaudē konstatēts, ka kriminālprocess sākts likumīgi un pamatoti, atbilstoši Kriminālprocesa likuma prasībām. Izmeklēšana kriminālprocesā veikta plānveidīgi un sistemātiski, nepieļaujot neatļautu novilcināšanu.

Tāpat secināts, ka izmeklēšanas virzība vairākkārt apspriesta ne vien ar izmeklētāju, izmeklēšanas grupas dalībniekiem un izmeklētāju tiešo priekšnieku - Izmeklēšanas nodaļas vadītāju -, bet organizatoriski jautājumi apspriesti arī ar KNAB un Ģenerālprokuratūras vadību, sniedzot vērtējumu par svarīgākajām problēmām konkrētā kriminālprocesa izmeklēšanā.

Kriminālprocesa izmeklēšanas laikā netika konstatēti fakti, kas dotu pamatu rosināt ģenerālprokuroram vai Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokuroram izņēmuma gadījumā noteikt prokuroru par procesa virzītāju izmeklēšanas stadijā, norādīja Eiduka.

Jau ziņots, ka 12.Saeimā tā dēvētā "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisija aicināja Ģenerālprokuratūru izveidot tiesībsargājošo iestāžu pārstāvju komisiju un veikt resorisko pārbaudi par "oligarhu lietas" sākšanas pamatojumu un pirmstiesas izmeklēšanas gaitu, izdarot secinājumus par attiecīgo amatpersonu rīcību un iespējamo atbildību.

Ģenerālprokuratūra paziņoja, ka atbilstoši likumam ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram nav tiesības izveidot starpinstitucionālu komisiju resoriskās pārbaudes veikšanai, tomēr Ģenerālprokuratūra uzdevusi amatā augstākam prokuroram veikt pārbaudi par kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā pieņemto lēmumu, tai skaitā par lietas izbeigšanu, pamatotību.

Parlamentārās izmeklēšanas komisija par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti tā dēvētajā "oligarhu lietā" tika izveidota 2017.gada jūlijā. Šogad janvāra vidū Saeimā tika izskatīts komisijas ziņojums par izmeklēšanas rezultātiem.