Lēmuma projekts par "Radio SWH" īpašniekiem tapšot divu nedēļu laikā

© Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens uzskata, ka ar nacionālo drošību saistītus dokumentus, kurus normatīvie akti pieprasa valdībā iesniegt «steidzamības kārtībā», var gatavot pat divas nedēļas, lai tad nodotu tos saskaņošanai citām ministrijām, liecina no Ekonomikas ministrijas (EM) saņemtās atbildes uz Neatkarīgās jautājumiem.

Lai arī Ministru kabineta noteikumi paģēr, ka darbi pie lēmuma projekta - dot vai nedot atļauju īpašnieku maiņai valsts drošībai nozīmīgā komercsabiedrībā - EM jāuzsāk «nekavējoties» un jāveic «steidzamības kārtībā», Radio SWH gadījumā dokumenti top īpaši nesteidzoties.

Gumijas stiepšana

Steigšanās nesteidzoties, visticamāk, izskaidrojama ar to, ka Radio SWH jaunais saimnieks pastarpināti ir Šveices advokāts Rudolfs Meroni, kuram Latvijā ir īpašs statuss. Tāpēc EM sava ministra vadībā acīmredzami «stiepj gumiju» pēc principa - varbūt izdosies iestiept tā, lai lemt pienāktos nākamajai valdībai.

Pagājušajā nedēļā Neatkarīgā EM vaicāja, cik ilgi tiks gatavots lēmuma projekts par Radio SWH un vai tā gatavošanas termiņi ir atrunāti kādā normatīvajā aktā. Tāpat vaicājām, ar kurām institūcijām lēmuma projekts ir jāsaskaņo, cik ilgā laikā jāveic saskaņošana un kuros normatīvajos aktos tas ir atrunāts.

EM sabiedrisko attiecību speciāliste Elita Rubesa-Voravko atbildēja: «Kā jau informējām, Ekonomikas ministrija ir saņēmusi drošības iestāžu atzinumus pagājušās nedēļas ( t.i. - aizpagājušās) beigās. Šajās dienās ministrijas speciālisti iepazīstas ar iesniegtajiem atzinumiem un uzsāk rīkojuma projekta sagatavošanu. Lai arī normatīvajos aktos nav noteikts precīzs termiņš šāda rīkojuma projekta sagatavošanai, ministrija to sagatavos un nodos saskaņošanai ar Tieslietu un Finanšu ministriju tuvāko divu nedēļu laikā. Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 7. aprīļa noteikumiem Nr. 300 «Ministru kabineta kārtības rullis», minētajām ministrijām atzinumi par sagatavoto rīkojuma projektu jāsniedz trīs darba dienu laikā.»

Pēc Jaungada

No EM speciālistes atbildes izriet, ka pēc divām nedēļām EM nodos lēmuma projektu saskaņošanai Finanšu un Tieslietu ministrijām. Tās savu viedokli gatavos vismaz trīs dienas. Tādējādi lēmuma projekts izskatīšanai valdībā varētu nonākt ne agrāk kā pirms Ziemassvētkiem. Pēc nonākšanas valdībā tas jāiekļauj valdības sēdes darba kārtībā. Starp Ziemassvētku un Jaungada brīvdienām ir tikai divas darba dienas - ceturtdiena un piektdiena, kuras nav valdības sēžu dienas, ja vien netiek izsludināta ārkārtas sēde. Tādējādi jautājums, vai Radio SWH īpašnieki atbilst nacionālās drošības interesēm, ar lielu ticamības pakāpi varētu tikt lemts tikai jaunaj,ā 2019. gadā.

Likums mudina steigties

Jāatgādina, ka Nacionālās drošības likuma normas par nacionālai drošībai stratēģiski nozīmīgām komercsabiedrībām skaidrojošie Ministru kabineta noteikumi Nr. 606 norāda uz nepieciešamību lēmumu pieņemšanā ievērot steidzamību: «Lēmumprojektu par atļaujas izsniegšanu vai atteikumu to izsniegt (..) sagatavo Ekonomikas ministrija, un ekonomikas ministrs iesniedz to izskatīšanai steidzamības kārtībā Ministru kabinetā.»

Pirms gatavot lēmuma projektu, EM jāsaņem valsts drošības iestādes atzinums par komercsabiedrības jauno īpašnieku atbilstību Latvijas valsts drošības interesēm.

22. novembrī SAB direktors Jānis Maizītis Neatkarīgajai apstiprināja, ka pārbaude par Radio SWH jauno īpašnieku ir pabeigta un atzinums nosūtīts valdībai. SAB īpašnieka pārbaudi uzsāka septembra sākumā. Uz jautājumu, kāpēc pārbaude ieilgusi, J. Maizītis atbildēja: «To es varu paskaidrot. Grozījumi Nacionālās drošības likumā nosaka, ka šādas pārbaudes ir jāveic gan SAB, gan Drošības policijai, gan Militārās izlūkošanas un drošības dienestam. Taisnība ir tā, ka pārbaude nenotika ātri. Tam ir savi iemesli. Bet šobrīd rezultāts jau ir - klasificēta informācija ir nodota valdībai. Tālāk valdībai ir jāpieņem lēmums. Nezinu, kā valdība lems. Nezinām, kādi būs uzstādījumi, bet ir jābūt valdības lēmumam, kuru pēc tam ir iespējams pārsūdzēt arī apgabaltiesā. Taisnība ir tā, ka pārbaude nenotika ātri, bet tā ir pabeigta.»

Cita starpā, arī SAB direktors prognozēja, ka ir iespējama kavēšanās ar valdības galīgā lēmuma pieņemšanu, un pat šaubījās, vai lēmumu gribēs pieņemt pašreizējā valdība. Proti, uz Neatkarīgās iestarpinājumu - «MK noteikumos rakstīts, ka valdībai lēmums jāpieņem nekavējoties» - J. Maizītis teica: «Nezinu, vai to lems šī vai nākamā valdība. Varu apstiprināt tikai to, ka pārbaude nebija ātra un tam bija savi iemesli. Valdībai pašai jālemj, vai lēmumu pieņemt slēgtā vai atklātā sēdē.»

Šā gada augustā kļuva zināms, ka 80% a/s Radio SWH akciju ieguvusi ar Šveices advokātu Rudolfu Meroni nepārprotami saistītā SIA Media Support. Tomēr akciju pircēji bija ignorējuši Nacionālās drošības likumu, kurā noteikts, ka šādam darījumam ir nepieciešama MK atļauja.

Latvijā

Pirms 34 gadiem, naktī uz 13. janvāri, PSRS karaspēka īpašās vienības uzbruka Viļņas TV tornim, ar bruņutransportieriem iebrauca TV torņa aizstāvjos, šķaidot neapbruņotos cilvēkus. Toreiz gāja bojā 14 cilvēki, tika ievainoti ap tūkstoti. Īpašo vienību rīkļurāvēji ieņēma Lietuvas TV un radio komiteju, tika pārtraukti TV un radio raidījumi.

Svarīgākais