Trešdiena, 24.aprīlis

redeem Nameda, Ritvaldis, Visvaldis

arrow_right_alt Latvijā

Aptauja: Vairāk nekā pusei ģimeņu trūkst naudas, lai apmaksātu ārstniecības pakalpojumus

© F64

Vairāk nekā pusei jeb 59% no Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" aptaujātajiem pacientiem ģimenes ienākumi nav pietiekami, lai segtu izdevumus, kas saistīti ar veselības aprūpi, piektdien 13.Latvijas Pacientu organizāciju konferencē sacīja organizācijas pārstāve Irīna Meļņika.

Uz jautājumu, vai cilvēka ģimenes ienākumi ir pietiekami, lai segtu izdevumus, kas saistīti ar veselības aprūpi, 59% atbildēja, ka nav, 8% cilvēku ienākumi ir daļēji pietiekami, bet 33% ienākumi ir pietiekami, lai rūpētos par savu veselību.

Kā atklājies aptaujā, visbiežāk cilvēkiem naudas nepietiek, lai aizietu uz konsultāciju pie speciālista, nopirktu zāles, ārstētos slimnīcā vai apmaksātu analīzes un citus izmeklējumus.

Aptaujas dati liecina, ka lielākā daļa jeb 69% medikamentu iegādei tērē 11% līdz 30% no ģimenes ienākumiem, vienlaikus 15% šim mērķim tērē zem 10%, bet vēl 7% aptaujāto cilvēku tērē 31% līdz 50%. Šiem cilvēkiem, visticamāk, ir nopietnas saslimšanas, piebilda Meļņika.

Aptaujā cilvēkiem tika uzdots arī jautājums, vai aptiekā viņiem piedāvā medikamentu aizstāt ar lētākām zālēm. Liela daļa jeb 31% norādīja, ka šāds piedāvājums viņiem izteikts, turklāt paskaidrojot šo iespēju. Vēl 8% lētāks medikaments piedāvāts, tomēr nepaskaidrojot šo opciju. 31% šādu piedāvājumu saņem dažreiz, bet 30% no aptiekāra šādu piedāvājumu nav saņēmuši.

Meļņika piebilda, ka, salīdzinot aptaujas datus ar citiem gadiem, vērojama tendence, ka pieaug aptieku vēlme piedāvāt pacientiem lētākus medikamentus, bet samazinās pacientu skaits, kuriem šāda iespēja nav piedāvāta.

Vienlaikus aptaujas dati liecina, ka pie sava ģimenes ārsta savlaicīgi tiek 59% aptaujāto cilvēku, kamēr speciālistu konsultācijas gandrīz puse cilvēku gaidījuši no viena mēneša līdz pat sešiem. Tikai 13% pacientu konsultāciju pie speciālista saņēma mēneša laikā.

Aptaujā cilvēkiem tika arī vaicāts, vai viņi atbalsta no nākamā gada ieviešamo valsts veselības aprūpes apdrošināšanu, un šajā jautājumā cilvēku viedoklis neviennozīmīgs. Apdrošināšanas ieviešanu atbalsta 23% cilvēku, vairāk atbalsta nekā neatbalsta - 24%, neatbalsta - 20%, vairāk neatbalsta nekā atbalsta - 16%, vienlaikus 17% cilvēkiem nav viedokļa šajā jautājumā.

"Sustento" aptaujā piedalījās 302 cilvēki. Anketas mērķis bija noskaidrot pacientu viedokli par veselības aprūpes finansiālo un fizisko pieejamību, kā arī pacientu apmierinātību ar saņemtajiem pakalpojumiem. Organizācija šādu aptauju veic katru gadu.