Gripa Latvijā ieskrienas lēnām

 
©depositphotos.com

Latvijā gripas aktivitāte līdz šim bijusi zema – kopš gripas sezonas sākuma laboratoriski apstiprināti divi gripas saslimšanas gadījumi – abos gadījumos A tipa gripa. Slimību profilakses un kontroles centra ziņojums par gripas izplatību liecina, ka Eiropas reģionā un pasaulē kopumā šosezon izplatās tieši A tipa gripa – tā atklāta 84 procentos no visiem laboratorijā pārbaudītajiem vīrusa paraugiem.

Lai arī gripas sezona jau sākusies, epidemiologi un mediķi atgādina, ka labākā aizsardzība pret gripu, īpaši bērniem, grūtniecēm un pacientiem ar hroniskām slimībām, ir vakcinācija.

Šīm iedzīvotāju grupām gripas vakcīnu pilnībā vai daļēji kompensē valsts.

Šajā sezonā Latvijas Infektoloģijas centra Nacionālajā references laboratorijā no laboratoriski izmeklētajiem vīrusu paraugiem līdz šim noteikti divi A tipa gripas vīrusi (viens kā A/H1pdm, otrs - A/H3). No citiem elpceļu vīrusiem visvairāk bija noteikti rinovīrusi. Ziņojumā sacīts, ka gripas aktivitāte Eiropas reģionā kopumā ir zema, tikai viena valsts līdz šim ziņojusi par lokālo gripas izplatību (Islande), un 15 valstis informēja par sporādisku gripas izplatību (to vidū arī Lietuva un Igaunija). Gripas uzraudzības tīklā bija pārbaudīti 524 klīniskie paraugi, no tiem deviņos (1,7 procenti) paraugos noteikti gripas vīrusi - visi A tipa gripa. No pasaulē pārbaudītiem vīrusa paraugiem 84 procenti ir A tipa gripa. Epidemiologi Latvijā norāda, ka Latvijā gripas intensitāte līdzīgi kā citās Eiropas valstīs ir zema, taču pieaugusi citu elpceļu vīrusu izplatība - rinovīrusu, adenovīrusu, paragripas. Vairākas valstis Eiropā ziņo par gripas aktivitātes sākumu. Slimību profilakses un kontroles centrā norāda, ka laiks pirms plašas gripas izplatības ir piemērots vakcinācijai. Vakcinācija samazina pacientu ievietošanas slimnīcā un smagu gripas komplikāciju risku, kas visvairāk apdraud mazus bērnus, grūtnieces, cilvēkus ar hroniskām saslimšanām un iedzīvotājus virs 65 gadu vecuma.

Bērnu slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja asoc. profesore Dace Zavadska uzsver, ka gripas sezonas laikā īpaši trausla ir tieši mazu bērnu un grūtnieču veselība, tieši tāpēc šīm iedzīvotāju grupām valsts kompensē gripas vakcīnu. D. Zavadska skaidro gripas vakcīnas būtību. «Dažkārt cilvēki domā, ka gripas vakcīna var izraisīt saslimšanu ar gripu, taču inficēties no vakcīnas nav iespējams. Tajā nav nekā, kas varētu ierosināt saslimšanu,» uzsver ārste, «otrs maldīgs priekšstats ir, ka gripas vakcīna var palīdzēt pret visiem sezonas vīrusiem, taču jāatceras, ka gripa ir viena no nopietnākajām sezonas infekcijām, kuras dēļ varam zaudēt arī pilnīgi veselus cilvēkus. Visas Latvijā pieejamās vakcīnas ir nedzīvas, proti, to sastāvā ir pavisam maza daļiņa no mikroba, un tās ir pilnīgi drošas gan grūtniecēm, gan cilvēkiem ar imūnās sistēmas traucējumiem.» D. Zavadska arī uzsver, ka vakcīna nevar sabojāt imunitāti.

DATI

Vakcinācija pret gripu

Iedzīvotāji, kuriem valsts apmaksā vakcināciju pret gripu

Lai veiktu vakcināciju, iedzīvotājam jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē

100% apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt:

bērni vecumā no 6 līdz 24 mēnešiem;

bērni līdz 18 gadiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām (ar hroniskām plaušu slimībām; hroniskām kardiovaskulārām slimībām u.c.)

50% apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt:

iedzīvotāji vecumā no 65 gadiem;

grūtnieces;

iedzīvotāji, kas pieder noteiktām veselības riska grupām (slimojoši ar hroniskām plaušu slimībām; hroniskām kardiovaskulārām slimībām u.c.)

Avots: Nacionālais veselības dienests

VIEDOKLIS

Dace ZAVADSKA, Bērnu vakcinācijas centra vadītāja:

- Grūtniecības laikā gripai parasti ir smagāka norise, jo sievietes organismā ir hormonālās izmaiņas, papildu slodze asinsritei, kā arī iespējams augstāks komplikāciju - pneimonijas, asiņošanas - risks. Tas caur asinsriti tiešā veidā ietekmē arī bērnu, kurš var piedzimt priekšlaikus, bet sliktākajā gadījumā varam pat zaudēt gan bērnu, gan māti. Vakcinējoties māte pasargā gan sevi, gan gaidāmo mazuli. Kad mātes organismā pēc vakcīnas saņemšanas veidojas antivielas, tās caur placentu saņem arī bērns. Kāpēc ieteicams vakcinēt bērnus? Jo tieši viņi ar gripu visvairāk slimo - sezonā saslimst katrs trešais. Bērni gripas vīrusu izdala ilgāk - līdz pat 10-20 dienām, bērni gripu ātri nodod ne vien vienaudžiem, bet arī vecākiem un vecvecākiem. Citu valstu pieredze pierāda, ka, vakcinējot bērnus pret gripu, tās izplatība būtiski samazinās arī pieaugušo vidū.