JKP ieskatā, zemā vēlētāju aktivitāte parāda vēlētāju neticību valdībai

© f64

Zemā vēlētāju aktivitāte ir rādītājs, cik lielā mērā iedzīvotāji neuzticas politiskajai varai, pauda gan viens no partijas līderiem Juris Jurašs, gan arī partijas aktīviste Barba Zunde.

"Cilvēkiem nav sociālā atbalsta, ir zemas pensijas, zemas minimālas algas, kā rezultātā daudzi cilvēki ir tuvu izmisumam. Viņi ir aizņemti ar savas dzīves sakārtošanu, viņiem ir eksistenciālas problēmas un neticība, jo viņi pārāk ilgi ir dzīvojuši sliktos apstākļos," sacīja Zunde, norādot, ka vienīgais veids, kā to mainīt, ir nemitīgi uzrunāt vēlētājus un ar viņiem tikties.

Arī Jurašs sacīja, ka lielā mērā pie zemās aktivitātes vainojama pašreizējā situācija valstī un tas, ka politiķiem nav izdevies uzrunāt vēlētājus.

Zunde pauda viedokli, ka jaunās koalīcijas veidošanas sarunas būs diezgan grūtas, jo priekšvēlēšanu debates atklāja, ka daudzas partijas koncentrējas uz konkurentu nomelnošanu, nevis sadarbību kopēja mērķa labad.

Līdzīgu viedokli pauda arī partijas otrais numurs Zemgalē Sandis Riekstiņš, norādot, ka zemo vēlētāju aktivitāti kultivējusi līdz šim esošā situācija valstī. "Ja runājam par koalīcijas veidošanu, domāju, ka daudz ko nāksies sagremot, varbūt nāksies kādam atvainoties, taču mēs nevaram ākstīties, mums ir jādomā valstiski," teica deputāts. Viņaprāt, jo mazāk partiju būs koalīcijā, jo labāk.

Arī partijas 10.numurs Rīgas sarakstā Santa Suhaka norādīja, ka koalīcijas veidošanu grūtāku varētu padarīt līdzšinējie savstarpējie aizvainojumi.

Jurašs un partijas deputāte Linda Ozola gan prognozēja, ka kopēja mērķa labad partijas spēs atrast vienu valodu. "Lielā mērā sarunas būs atkarīgas arī no tā, kuri tieši cilvēki no sarakstiem tiks iekšā. Pieredze liecina, ka nebūt ne vienmēr visi pirmie numuri tiek ievēlēti, un es domāju, ka arī personību loma būs liela," teica Ozola. Viņa gan pauda cerību, ka valsts interešu vārdā partijas spēs tikt pāri priekšvēlēšanu laikā izskanējušajiem pārmetumiem.

Visi aptaujātie atzina, ka pašreizējais partijas sniegums ir iepriecinošs, taču prognozēja, ka oficiālie rezultāti viņiem būs vēl labvēlīgāki. Tāpat aptaujātie norādīja, ka sajūtas ir priecīgas un satraucošas un, ka zināmā mērā "iestājies miers" pēc lielā priekšvēlēšanu maratona.

Kā novēroja aģentūra LETA, JKP vēlēšanu rezultātus sagaida, skatoties ziņu raidījumu tiešraides un baudot sarūpētos ēdienus un dzērienus. Pasākumā piedalās partijas biedri, Saeimas vēlēšanu kandidāti un partijas atbalstītāji.

LETA jau ziņoja, ka sestdien veiktā vēlētāju aptauja ("exit poll") liecina, ka 13.Saeimā varētu iekļūt septiņi politiskie spēki. Par "Saskaņu" bija nobalsojuši 19,4% aptaujāto, kas atklāja savu izvēli. Par "Attīstībai/Par!" nobalsoja 13,4%, nacionālo apvienību - 12,6%, JKP - 12,4%, bet "KPV LV" - 11,5% vēlētāju, kas aptaujā atklāja savu izvēli. Saskaņā ar vēlētāju aptauju, Zaļo un zemnieku savienība saņēma 9,7% savu izvēli atklājušo vēlētāju balsu, bet "Jaunā vienotība" - 6,9%.

13.Saeimas vēlēšanās sestdien un trīs iepriekšējās dienās kopā nobalsojuši vairāk nekā 54% balsstiesīgo Latvijas pilsoņu, kas ir mazāk nekā 12.Saeimas vēlēšanās pirms četriem gadiem, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie dati par 1004 no kopumā 1076 vēlēšanu iecirkņiem.

Vēlāk gan aktivitāte varētu pieaugt, ņemot vērā, ka vēl tiks apkopoti dati par daudziem ārvalstu vēlēšanu iecirkņiem, no kuriem atsevišķos balsošana vēl turpinās.

Svarīgākais