Kučinskis: Valdības veidošana varētu būt diezgan sarežģīta

© f64

Jaunās valdības veidošana varētu būt diez gan sarežģīts process, sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS), komentējot vēlētāju aptaujas datus.

Premjers norādīja, ka viņa valdības veidošanas process sākumā tika strādāts pie vienošanās par deklarāciju un darāmajiem darbiem. Labāko cilvēku atrašana ministru amatos bija paralēls darbs, un Kučinskis pauda cerību, ka nenotiks atgriešanās pie vecajām tradīcijām, kad sākumā tiek sadalītas ministru vietas un pēc tam tiek runāts par darāmo.

Vaicāts par to, ja oficiālajos rezultātos atbalsts Zaļo un zemnieku savienībai būs līdzīgs "exit poll" datiem, vai būs jāizdara kādi secinājumi par atbalsta samazināšanos, Kučinskis norādīja, ka nepilnos trīs gados, kad strādā viņa valdība, ir strādāts un veiktas nepieciešamās reformas.

Premjers norādīja, ka var atbildēt par katru pateikto vārdu un par katru paveikto reformu veselības aprūpē, nodokļu sistēmā un izglītības jomā. Viņš pauda, ka nākamajai valdībai šīs reformas būtu jāturpina. Kučinskis norādīja, ka cilvēkiem, kuri kaut ko dara, rodas ļoti daudz oponenti, ko viņš novērojis priekšvēlēšanu diskusiju laikā.

Iepriekš premjers, komentējot vēlētāju aptaujas rezultātus, norādīja, ka arī jauno valdību var izdoties izveidot labējiem politiskiem spēkiem.

Viņš gan uzsvēra, ka sīkāku komentāru sniegšanai ir jāsagaida oficiālie vēlēšanu rezultāti. Premjers arī norādīja, ka tradicionāli valdības izveides iniciatīvu uzņemas partija, kura no labējiem spēkiem saņem vislielāko vēlētāju atbalstu.

Kā ziņots, 13.Saeimas vēlēšanās lielāko vēlētāju atbalstu guvusi partija "Saskaņa", "Attīstībai/Par!", nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK", Jaunā konservatīvā partija (JKP) un "KPV LV", liecina aģentūras LETA, Latvijas Televīzijas (LTV), Latvijas Radio un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) sestdien veiktā vēlētāju aptauja pie iecirkņiem ("exit poll").

Saskaņā ar aptaujas datiem Saeimā, pārvarot 5% barjeru, iekļūtu arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un "Jaunā vienotība".

Par "Saskaņu" varētu būt nobalsojuši 19,4% aptaujāto, kas atklāja savu izvēli, par "Attīstībai/Par!" nobalsojuši 13,4%, par nacionālo apvienību - 12,6%, par JKP - 12,4%, bet par "KPV LV" - 11,5% vēlētāju, kas aptaujā atklāja savu izvēli. Saskaņā ar aptaujas datiem ZZS saņēma 9,7% savu izvēli atklājušo vēlētāju balsis, bet "Jaunā vienotība" - 6,9%.

Šogad izvēli neatklāja 29% aptaujāto, salīdzinot ar 22% pirms četriem gadiem. Tas nozīmē, ka rezultātos varētu būt lielākas nobīdes no oficiālajiem CVK datiem, nekā iepriekš. Pirms četriem gadiem nevienai partijai aptaujas uzrādītais rezultāts no oficiālā neatšķīrās vairāk nekā par 2 procentpunktiem. Nav izslēgts, ka šogad atšķirība varētu būt lielāka. Pieredze liecina, ka aptaujā neatbildējošo balsis oficiālajos rezultātos nesadalās proporcionāli visām partijām.