Drošības policija saņēmusi 70 signālus par iespējamiem vēlēšanu pārkāpumiem

© F64 Photo Agency

Drošības policija (DP) līdz sestdienas vakaram saņēmusi aptuveni 70 signālus par iespējamu prettiesisku vēlētāju ietekmēšanu un citiem ar vēlēšanu norisi saistītiem iespējamiem pārkāpumiem.

Šī informācija apkopota par laika posmu pirms vēlēšanām, kā arī vēlēšanu dienā līdz plkst.19.

Vairums signālu uz šo brīdi jau ir pārbaudīti un informācija nav apstiprinājusies, vienlaikus vairākos gadījumos informācijas pārbaude vēl nav noslēgusies. Patlaban neviens kriminālprocess nav sākts.

DP pateicas visiem, kuri līdz šim ir informējuši dienestu par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanu laikā. DP arī uzsver, ka garantē informācijas avota konfidencialitāti.

Par apzinātu prettiesisku kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus vai tikt ievēlētai, ir paredzēta kriminālatbildība, atgādina DP. Par nelikumīgu atzīstama rīcība, ja kavēšana brīvi realizēt tiesības vēlēt notikusi, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā. Tāpat Krimināllikumā ir noteikta atbildība par apzinātu balsu nepareizu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona vai vēlēšanu komisijas loceklis.

Tāpēc Latvijas iedzīvotāji aicināti informēt DP pa tālruni 67208964 vai e-pastu "dpdd@dp.gov.lv" par gadījumiem, kad personai ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli un nemateriāli labumi par viņas balsi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle.

Vienlaikus DP aicina informēt arī par gadījumiem, kad pastāv aizdomas par vēlēšanu komisijas locekļa iespējamām pretlikumīgām darbībām, piemēram, apzināti nepareizu balsu saskaitīšanu par labu kādai partijai vai deputāta kandidātam.

DP atgādina, ka priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības un aģitācijas materiālu izvietošanas noteikumu ievērošanas kontroli veic Valsts policija un Pašvaldības policija. Līdz ar to gadījumā, ja iedzīvotāju rīcībā ir informācija par skrejlapām, kas tiek izplatītas vēlēšanu dienā, par laicīgi nenoņemtām priekšvēlēšanu reklāmām vai vēlētāju aģitēšanu pie iecirkņiem, iedzīvotāji aicināti vērsties Valsts policijā vai attiecīgās pilsētas pašvaldības policijā. Aģitācija ir aizliegta ne tikai pašā vēlēšanu dienā, bet arī dienu pirms vēlēšanām.

Gadījumos, ja ir informācija par priekšvēlēšanu aģitācijas un slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas finansēšanas ierobežojumu neievērošanu, iedzīvotāji aicināti par to ziņot Korupcijas novērošanas un apkarošanas birojam pa tālruni 80002070, 67356161 vai mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB".

Svarīgākais