Svētdiena, 3.marts

redeem Marts, Tālavs, Tālis

arrow_right_alt Latvijā

Piketā pie Saeimas aptuveni 100 cilvēki pieprasa priestera Zeiļas atbrīvošanu

© pixabay.com

Trešdien aptuveni 100 cilvēki protesta akcijā pie Saeimas pieprasa pārskatīt cilvēktirdzniecībā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piemēroto drošības līdzekli - apcietinājumu.

Uz piketu sabraukuši cilvēki no Latgales. Viņu vidū pārsvarā ir sirmgalvji. Protestējošajiem līdzi ir plakāti, kuros pausta prasība "atvieglot onkoloģiski slima cilvēka ciešanas - mainīt drošības līdzekli", līdztekus paužot uzskatu, ka Zeiļa apcietināts netaisnīgi. Vienlaikus protestētāji uzsver, ka publicēt personas vārdu pirms tiesas ir cilvēktiesību pārkāpums.

Kādā plakātā arī lūgta "Saeimas uzraudzība taisnīgā lietas izmeklēšanā", uz cita rakstīts - "publicēt vārdu pirms tiesas - cilvēktiesību pārkāpums". Plakātos ietvertie vēstījumi tāpat mudina palikt stipriem un nezaudēt ticību.

Rēzeknes Sāpju Dievmātes draudzes locekle, ērģelniece Bernadeta Eversa aģentūrai LETA pastāstīja, ka uz protestu, kuru organizē šī draudze, atbraukuši 60 cilvēki, bet, iespējams, pievienojušies arī Rīgas draudžu pārstāvji.

Everse klāstīja, ka draudze ļoti pārdzīvo par notikušo, kā arī nezina, pie kā vērsties šajā situācijā. Protesta mērķis ir pievērst uzmanību šim gadījumam, nodrošināt pārraudzību, viņa skaidroja. Viņa arī kritizēja lietā iesaistīto vārdu publiskošanu pirms tiesas.

Everse sacīja, ka lietā arī konfiscēta draudzes nauda. Turklāt draudzei informācija par lietu netiekot sniegta - to draudzes pārstāvji uzzinot no plašsaziņas līdzekļiem.

Akcijas laikā protestējošie skaitīja lūgšanas.

Jau ziņots, ka augustā Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļa saņēma informāciju no kādas nevalstiskās organizācijas par to, ka trīs vīrieši, iespējams, iesaistīti kāda vīrieša seksuālā izmantošanā. Cietušajam ir garīgās attīstības traucējumiem. Trijotne tika aizturēta 29.augustā Rīgā un Rēzeknē.

Valsts policija iepriekš paziņoja, ka garīgās konfesijas pārstāvis tiek turēts aizdomās par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Par to Krimināllikumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz 12 gadiem.

Otra lietā iesaistītā persona tiek turēta aizdomās par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās un par seksuālu vardarbību, ja to izdarījusi personu grupa, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli. Par to var sodīt ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 20 gadiem. Trešais lietā iesaistītais tiek turēts aizdomās par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās.

Saskaņā ar izmeklēšanā iegūto informāciju viens aizdomās turētais piegādājis cietušo vīrieti garīgās konfesijas pārstāvim seksuālu vajadzību apmierināšanai. Garīgās konfesijas pārstāvis par to maksājis vienam no aizdomās turētājiem, iepriekš norādīja policijā.

Garīgās konfesijas pārstāvim tiek inkriminēta vairāk nekā viena epizode. Tagad tiek veikta izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai iepriekšminētā shēma pielietota ilgstošā laika periodā. Tāpat izmeklēšanā tiks pārbaudīts, vai līdzīgi iespējamie noziegumi izdarīti arī pret citām personām.

1945.gadā dzimušais Zeiļa ir Rēzeknes Sāpju Dievmātes, Dukstigala un Prezmas draudzes prāvests, kā arī Mariāņu kongregācijas Latvijas vikariāta priekšnieks, Rēzeknes dekanāta dekāns.

Vēl viens no aizdomās turētajiem šajā lietā ir kāds bijušais sociālā aprūpes centra "Rīga" filiāles darbinieks, vēstīja portāls "Delfi".